Sanktuarium w Rokitnie koło Międzyrzecza

0
Sanktuarium w Rokitnie

Sanktuarium w Rokitnie

Sanktuarium w Rokitnie koło Międzyrzecza – najważniejsze w okolicy

Sanktuarium w Rokitnie koło Międzyrzecza znajdziecie na terenie województwa Lubuskiego. Słowa „koło Międzyrzecza” są w tym przypadku ważne bowiem jest jeszcze inne sanktuarium w Rokitnie – niedaleko Błonia na Mazowszu. To, które opisujemy tutaj jest najważniejszym na terenie diecezji zielonogórsko – Gorzowskiej.

Nie pierwszy kościół w tym miejscu

Posługa duszpasterska na terenie parafii sięga początków XII wieku, ale pierwsza świątynia (drewniana) stanęła tu około 200 lat później w 1333 roku. Po kilkudziesięciu latach Rokitno stało się własnością cystersów. Na początku osiemnastego stulecia rozpoczęto budowę nowego kościoła, którą jednakże wkrótce przerwano. Postawione mury zostały rozebrane, a prace zaczęły się od początku. Trójnawowa budowla, którą możecie podziwiać dzisiaj stoi od roku 1762. Na zewnątrz uwagę przyciągają dwie wieże ozdobione hełmami. Natomiast do wejścia prowadzi ozdobna brama i wiele schodów. W środku warto spojrzeć na piękną polichromię, która pokrywa sklepienie. Całe wyposażenie reprezentuje styl barokowy i rokokowy. Od 2002 roku kościół ma tytuł bazyliki mniejszej.

Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Licznych pielgrzymów przyciąga do Rokitna łaskami słynący wizerunek Maryi. Nazywana jest Matką Bożą Rokitniańską albo też Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą. A to dlatego, że na obrazie Najświętsza Panna  ma odsłonięte jedno ucho, jakby chciała dokładniej słyszeć szeptane do Niej modlitwy. Nie znamy nazwiska malarza, który go wykonał, podaje się tylko, ze pochodzi ze szkoły niderlandzkiej z początku szesnastego wieku. Dzieło ma 40 centymetrów wysokości i 27 centymetrów wysokości. W przeciwieństwie do wielu innych Maryja jest tu bez Dzieciątka. Bardzo podobny, chociaż znacznie sławniejszy obraz znajduje się w sanktuarium w Licheniuniedaleko Konina.

Przez wieki istnienia obraz należał do wielu osób i przebywał w różnych miejscach. Miał go w posiadaniu między innymi kanclerz koronny Królestwa Polskiego – Wacław Leszczyński. Na Zamku Królewskim w Warszawie modlił się przed nim między innymi król Michał Korybut – Wiśniowiecki. Wizerunek nawet pojechał na wojnę pod Lublin w 1671 roku. Król podarował Matce Bożej koronę i białego orła z napisem „Daj Panie pokój dniom naszym”. Natomiast koronami papieskimi obraz został uhonorowany w roku 1989.

Co w pobliżu?

Za kościołem znajduje się duży plac z zieleńcami, kapliczkami. Zachęca do spaceru. Natomiast Rokitniańska Kalwaria liczy 32 stacje. Prócz tego w Międzyrzeczu warto zobaczyć między innymi zamek. No i koniecznie zaliczcie Międzyrzecki Rejon Umocnień z najsłynniejszą w okolicy trasą podziemną.

Foto: włąsne

Dodaj komentarz