Sanktuarium w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie – gdzie to jest?

Na mapach Polski tak naprawdę nie istnieje miejscowość Niepokalanów. Dlatego też tytuł naszego artykułu powinien brzmieć sanktuarium w Paprotni albo w Teresinie, ale chyba jednak nazwa sanktuarium w Niepokalanowie szybciej pomoże Wam zorientować się o czym tu piszemy. Miejsce znajduje się pomiędzy Warszawą i Łowiczem niedaleko Sochaczewa. Można tu dojechać nie tylko samochodem, ale też pociągiem bowiem stację kolejową zobaczycie niemal po sąsiedzku.

Samo słowo „Niepokalanów” dotyczy wielkiego klasztoru franciszkańskiego zajmującego 28 hektarów, a jego nazwa nawiązuje do Matki Bożej, którą uczyniono najważniejszą patronką tego miejsca.

Pamiątka po Świętym Maksymilianie Kolbe

Najbardziej znaną postacią kojarzącą się z Niepokalanowem (dokładniej założycielem) jest święty Maksymilian Kolbe. Franciszkanin, który wsławił się przede wszystkim bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Ale warto też wspomnieć jego podróże misyjne na przykład do Japonii oraz wielką działalność wydawniczą właśnie w tutejszym klasztorze. To tu drukowany jest „Rycerz Niepokalanej” – czasopismo ukazujące się od roku 1922. Staraniem ojca Maksymiliana  powstało w 1938 roku Radio Niepokalanów. Co ciekawe od 1931 istnieje też zakonna straż pożarna. Na miejscu na piętrze budynku remizy zwiedzicie muzeum pożarnictwa, które do tejże inicjatywy nawiązuje. Najciekawszymi eksponatami są wóz minerva z roku 1903 i dziewiętnastowieczne pompy. W sąsiednim budynku wystawiono dwa samochody papieskie, z których święty Jan Paweł II korzystał podczas swoich pobytów w Polsce.

Na terenie sanktuarium powstało muzeum poświęcone osobie Maksymiliana Kolbego. Możecie zobaczyć również jego celę, pierwszą drewnianą kaplicę i trochę pozostałych po nim pamiątek. Ale z przedwojennych budynków klasztornych niewiele się zachowało.

Co jeszcze znajduje się w Niepokalanowie?

Do ciekawostek przyciągających turystów i pielgrzymów należą także Misterium Męki Pańskiej i Panorama Tysiąclecia (historia Polski) – coś w rodzaju teatrzyków, w których zamiast aktorów „występują” figurki podobne do tych jakie możemy oglądać w ruchomych szopkach. Jest też dom pielgrzyma, sklep z pamiątkami i spory zielony teren, który zachęca do spaceru.

Bazylika w Niepokalanowie

Najważniejszym obiektem Niepokalanowa jest oczywiście bazylika. Pierwsze plany budowy pojawiły się jeszcze w latach 30 – tych ubiegłego stulecia. Niestety wybuch wojny uniemożliwił rozpoczęcie prac. Kościół ten powstał w stylu modernistycznym w latach 1948 – 1954. Autorem projektu był Zygmunt Gawlik. Budynek jest duży, trójnawowy, orientowany. Jednorazowo pomieści około 5 tysięcy wiernych. Nosi imię Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W wieży wysokiej na 47 metrów znajdują się cztery dzwony i zegar. Od 1980 roku ma tytuł bazyliki mniejszej, natomiast oficjalnie jako sanktuarium funkcjonuje od 2004.

Wewnątrz w centralnym miejscu zobaczycie dużą figurę Matki Bożej z roku 1994. Uwagę przyciągają mozaiki ilustrujące życie i śmierć św. Maksymiliana. Ich autorem jest artystka Bogdana Drwal. Są też ładne stacje drogi krzyżowej. Ambona i ołtarz z białego marmuru są znacznie młodsze, pochodzą z roku 2015. Przy wejściu na drzwiach warto zauważyć płaskorzeźby przedstawiające najważniejsze światowe sanktuaria Maryjne. Spójrzcie także na ładne ołtarze boczne.

Pierwsza Msza w niedokończonej jeszcze świątyni odbyła się w roku 1949. Papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce w roku 1983.

Kościół ma niespełna 85 metrów długości (nie licząc schodów i przedsionka 69 metrów), a szerokość 33 metry. Nawa główna jest wysoka na 18 metrów.

Foto: własne

Dodaj komentarz