Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – gdzie to jest?

Około 35 kilometrów od Krakowa, niedaleko Wadowic znajduje się jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych Polski czyli sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kiedyś było to także ulubione sanktuarium Karola Wojtyły, czyli świętego papieża Jana Pawła II. Przybywał tu on wielokrotnie od wczesnego dzieciństwa. Kalwaria znajduje się na terenie diecezji krakowskiej.

Opiekunami miejsca są ojcowie bernardyni. Jest tu sporo miejsc do oglądania, zwiedzania i modlitwy. Na „zaliczenie” wszystkiego trzeba sobie zarezerwować kilka godzin zwłaszcza jeśli chcemy się przejść na tak zwane „dróżki”, o których więcej za chwilę. Pielgrzymi z dalszych miejscowości mogą spędzić noc w tutejszym domu pielgrzyma, warto jednak wcześniej pokój zarezerwować, zwłaszcza w weekendy i święta. Na miejscu jest też restauracja.

Polska Jerozolima

Kalwaria Zebrzydowska nazywana jest polską Jerozolimą. Jej fundatorem w siedemnastym wieku był Mikołaj Zebrzydowski – ówczesny wojewoda krakowski.

Zaczęło się od niewielkiego kościółka Ukrzyżowania Chrystusa na tutejszej górze Żarek. Później powstawały kolejne kaplice, których następnymi fundatorami byli również inni członkowie rodziny Zebrzydowskich, a także Magdalena Czartoryska. Na początku siedemnastego wieku powstał okazały późnobarokowy kościół i klasztor. Autorami projektu byli architekci Jan Maria Bernardoni i Paweł Baudarth. W późniejszych wiekach następni właściciele jeszcze go rozbudowywali i upiększali. Wewnątrz świątyni uwagę przyciąga piękna polichromia, wspaniałe rzeźbione stalle, liczne obrazy i rzeźby.

W skład Sanktuarium wchodzi łącznie 42 kaplice i kościoły połączone tak zwanymi „dróżkami” Matki Boskiej i Jezusa. Wśród nich część ma charakter pasyjny (Droga Krzyżowa). Wędrując od kapliczko do kapliczki pielgrzymi rozważają różne wydarzenia z życia Pana Jezusa i Maryi. Łączna długość trasy wynosi około 5 kilometrów, rozciąga się na obszarze 6 kilometrów kwadratowych. Na dróżki najlepiej wybrać się z miejscowym przewodnikiem, ponieważ kapliczki są zamykane i niedostępne dla niezorganizowanych grup.

W bocznej kaplicy kościoła znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej zwany wizerunkiem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Podarował go Stanisław Paszkowski w 1641 roku. Jego koronacja odbyła się  15 sierpnia 1887.
W 1999 roku Kalwaria Zebrzydowska została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a rok później uznana także jako pomnik historii Polski.
W Sanktuarium kalwaryjskim często są tłumy ludzi. Najwięcej pątników przybywa na odpust 15 sierpnia, a także w Wielki Piątek na słynne Misterium Męki Pańskiej.

Polecam także bardzo podobne miejsce niedaleko Przemyśla, czyli Kalwarię Pacławską

Foto: własne

9 thoughts on “Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dodaj komentarz