sanktuarium św Jacka w Kamieniu Śląskim

sanktuarium św Jacka

Sanktuarium Św Jacka w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie

Kamień Śląski zaliczymy do najmniejszych (spośród ciekawych) miejscowości w województwie opolskim. Znany przede wszystkim z pałacu Odrowążów i Larischów. Właśnie z rodu Odrowążów pochodził jeden z najsłynniejszych świętych Kościoła Katolickiego – Jacek. Oprócz niego także błogosławiony Czesław i błogosławiona Bronisława. Nic więc dziwnego, że sanktuarium św Jacka w Kamieniu Śląskim należy do najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w okolicy. Ustępuje chyba tylko jeszcze słynniejszej Górze Świętej Anny. Co ciekawe rolę tę pełni niewielka kaplica znajdująca się we wspomnianym wyżej budynku pałacowym.

Kim był święty Jacek?

Żył na przełomie dwunastego i trzynastego stulecia. Jako dominikanin i kaznodzieja pełnił posługę duszpasterską na terenie Polski, Moraw, Czech, Rusi i prus. Nazywany jest Apostołem Słowian i Apostołem Północy. Zorganizował kilka klasztorów dominikańskich. Między innymi w Krakowie, gdzie zmarł w roku 1527. Podróżował często pieszo, przemierzając Polskę i inne kraje. Znany z wielkiego kultu do Matki Bożej. Był piątym Polakiem wyniesionym na ołtarze. Jest jednym z najważniejszych patronów ziemi śląskiej.

Sanktuarium od niedawna

Kaplica pałacowa wraz z otoczeniem funkcjonuje jako sanktuarium dopiero od roku 1994. Po drugiej wojnie światowej istniał tu bowiem przez kilka lat dom dziecka, a od 1958 roku urzędowały w pałacu wojska sowieckie, które korzystały jednocześnie z pobliskiego lotniska. Chociaż plądrować zaczęli już w 1945. W 1970 roku majątek celowo zniszczyli i podpalili, tak, że na długo stał w postaci ruiny.

Cały budynek, a więc także kaplicę przejęły władze lokalnego Kościoła. Kaplica została odbudowana. Najpiękniejszą jej ozdobą jest rokokowy ołtarz, a w nim statua świętego Jacka. Zobaczycie tu też wspomnianych wyżej błogosławionych Bronisławę i Czesława. Również sporo innych obrazów, rzeźb i ładnych zdobień.

Po sąsiedzku rozciąga się warty spaceru park. Znajdziecie w nim między innymi ciekawą osobno stojącą dzwonnicę. Także kapliczki Drogi Krzyżowej. Jest jeszcze kawiarnia oraz duży ośrodek rehabilitacyjny Sebastianeum Silesianum.

Kościół św Jacka w Kamieniu Śląskim – barokowy zabytek

Stoi w pobliżu ale już poza ogrodzeniami wspomnianego wyżej pałacu. Pierwsza drewniana świątynia (pod wezwaniem świętej Jadwigi i świętego Urbana) stała w tym miejscu już pod koniec trzynastego stulecia, albo na początku czternastego (źródła podają różne daty). Jednakże spłonęła ona w czasie wojny trzydziestoletniej.

To co możemy dzisiaj oglądać pochodzi częściowo z siedemnastego wieku, kiedy fundatorem był Mikołaj Rokowski ówczesny właściciel całej okolicy. Z tamtych czasów zachowało się przede wszystkim prezbiterium. Reszta powstała podczas przebudowy w latach  1908 – 1909.  W 1966 roku odbyły się tutaj uroczystości milenijne z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego i (wówczas) arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły. Pod koniec minionego tysiąclecia odbył się generalny remont zabytku.

Do najcenniejszych elementów wyposażenia wnętrza należą zabytkowe rzeźby z wizerunkami św. Barbary i św. Jana Nepomucena. Jest także trochę epitafiów między innymi dawnych właścicieli tutejszego pałacu – Ludwika Hiacynta i jego żony Zofii. Na witrażach znajdziecie wizerunki dawnych patronów parafii czyli wspomnianych wyżej św. Jadwigi i św. Urbana.

Po sąsiedzku stoi niewielka grota lurdzka, zabytkowy krzyż i rzeźba św. Jana Nepomucena.

Foto: własne

Dodaj komentarz