Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach

Czy wiecie dlaczego warto zobaczyć Sanktuarium na Krzeptówkach? Czy byliście tam? Jeśli jeszcze nie to mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Wam zdecydować się na wycieczkę w to miejsce.

Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem trzeba zobaczyć

Zakopiańskie sanktuarium na Krzeptówkach należy do najbardziej znanych miejsc turystycznych i pielgrzymkowych Podhala. Typowe „must see” dla każdego, kto spędza weekend lub urlop pod Tatrami. Miejsce uznawane jest jako narodowe votum wdzięczności za uratowanie życia papieżowi Janowi Pawłowi II.

Wnętrze zachwyca wieloma pięknymi rzeźbionymi w drewnie ornamentami. Wykonali je zakopiańscy mistrzowie dłuta. Popatrzcie na ławki, konfesjonały i wszystkie inne detale. Z boku znajdziecie ołtarz poświęcony świętemu papieżowi z jego relikwiami.

Co ciekawe postać ojca świętego pojawia się też w stacjach Drogi Krzyżowej. Natomiast w jednym z witraży widnieje scena zamachu na jego życie.

Zamach na Jana Pawła II – 1981 i jego ocalenie

Zapewne wielu z naszych Czytelników wie, że w dniu 13 maja 1981 roku w Rzymie miał miejsce wspomniany wyżej zamach na papieża Jana Pawła II. W całej Polsce ludzie modlili się wtedy w intencji ojca świętego.

W kalendarzu Kościoła Katolickiego dzień ten jest wspomnieniem słynnych objawień Maryjnych w Portugalii. Ludzie wierzą, że właśnie Ona uratowała następcę świętego Piotra bo strzał miał być śmiertelny.

Górale, którzy dowiedzieli się o tym wydarzeniu przyrzekli, że jeżeli życie papieża zostanie uratowane wzniosą jako wotum dziękczynne Maryi kościół ku jej czci. Sanktuarium na Krzeptówkach nosi właśnie imię Matki Bożej z Fatimy. Miejscem opiekują się ojcowie pallotyni.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Teren na budowę wyznaczono w roku 1987. Trzy lata później kardynał Franciszek Macharski wmurował kamienie węgielne. Jeden został przywieziony z miejsca objawień w portugalskiej Fatimie, natomiast drugi pochodzi z grobu św. Piotra w Rzymie.

Papież Jan Paweł II dokonał osobiście konsekracji podczas pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1997. Na cześć Matki Bożej ofiarował także dzwon.

Ciekawostką jest fakt, że w fundamenty kościoła zostały wmurowane różaniec i zdjęcie papieża Jana Pawła II, a pod cegły włożono również  Cudowny Medalik.

Matka Boża Fatimska w Zakopanem

Miejsce nie jest nowe, bowiem już w latach 50 – tych ubiegłego stulecia stała tutaj kaplica. Figurę Matki Bożej Fatimskiej przywiózł z Portugalii i podarował prymas kardynał Stefan Wyszyński w roku 1961. Powstała z drewna cedrowego i ma 120 centymetrów wysokości. Miejsce poświęcił ówczesny biskup Karol Wojtyła. Wtedy też rozpoczęła się historia sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach.

W 1987 odbyła się koronacja tejże figury na placu Świętego Piotra w Rzymie. Natomiast obecnie stoi ona w ołtarzu głównym kościoła.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej – Park Fatimski

W Parku Fatimskim na terenie sanktuarium znajdziecie ołtarz z roku 1997 przy którym święty papież odprawiał Mszę Świętą w Zakopanem pod Krokwią. Stoi tu także pomnik ojca świętego Jana Pawła II. Poszukajcie również kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, gdzie w ołtarzu widnieje ten sam obraz, przed którym modlono się tu już w 1950 r.

Inne sanktuaria w pobliżu

Zachęcamy również do odwiedzenia ładnego mniej znanego sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej na Bachledówce. A także do najważniejszego miejsca kultu religijnego na Podhalu czyli sanktuarium w Ludźmierzu.

Foto: własne

Dodaj komentarz