Sanktuarium M.B. Śnieżnej w Jarosławiu

Sanktuarium M.B. Śnieżnej w Jarosławiu

Świątynia Matki Bożej Śnieżnej w Jarosławiu jest jednym z wielu pięknych miejsc sakralnych województwa podkarpackiego.

Sanktuarium M B śnieżnej w Jarosławiu – kolegiata

Sanktuarium M B Śnieżnej w Jarosławiu mieści się w tutejszej przepięknej kolegiacie. Właściwie trzeba napisać dawnej kolegiacie, bo od 1804 roku funkcjonuje jako świątynia parafialna.

Jest to najstarszy kościół w mieście. Jednocześnie najstarsza jezuicka w Polsce. Pochodzi z końca szesnastego stulecia, a pierwotnie nosiła imiona św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Fundatorką była Zofia z Odrowążów.

Niestety na przestrzeni wieków zdarzyło się kilka pożarów. Prócz tego od 1773 roku po kasacie zakonu kościół niszczał jako magazyn. Dlatego konieczne były odbudowy i remonty. Obecny kształt i wyposażenie pochodzą z dziewiętnastego stulecia. Ponowna konsekracja wraz z nadaniem też nowego imienia – Bożego Ciała miała miejsce w roku 1890.

Na wzór słynnego kościoła w Rzymie

Architektura nawiązuje stylem do słynnego kościoła Il Gesu w Rzymie. Oprócz opisanego wyżej obrazu wspaniałą ozdobą jest tu między innymi przepiękna polichromia. W 1912 roku namalował ją Leonard Winterowski. Na zewnątrz obok kościoła zobaczycie również kilkanaście rzeźb – wizerunków świętych jezuickiego zakonu.

Bardzo popularny obraz Matki Bożej Śnieżnej

Oryginalny łaskami słynący wizerunek Matki Bożej tak zwanej Śnieżnej znajduje się od dwunastego wieku w Rzymie w bazylice Santa Maria Maggiore. Nazwa ta ma związek z niezwykłym wydarzeniem – objawieniem Maryjnym na jednym ze wzgórz w Wiecznym Mieście. Zjawisku temu towarzyszyły też w tym miejscu opady śniegu w środku lata.

Na całym świecie, także w Polsce jest wiele kopii rzymskiego pierwowzoru. Oprócz Jarosławia na przykład między innymi również w Świętej Lipce na Mazurach.

Najświętsza Maryja Panna Królowa Rodzin

Tutejszy obraz matki Bożej nazywany jest Najświętszą Maryją Panną Królową Rodzin. Dla niektórych wiernych kojarzy się też z Matką Bożą Różańcową. Pochodzi z szesnastego stulecia. Nie znamy dokładnej daty jej powstania, ani nazwiska malarza.

Przybyła do miasta razem z zakonem jezuitów. Natomiast wkrótce potem Zofia z Odrowążów Tarnowska ofiarowała dla Matki Bożej i Dzieciątka drogocenne korony. Od samego początku bowiem miejsce zostało uznane jako cudowne. Niestety z pierwszych wieków istnienia sanktuarium nie zachowały się wota dziękczynne ani opisy łask. Część spłonęła w pożarach, część zabrali Austriacy po zaborach i kasacie zakonu jezuickiego.

Papieskie korony zostały nałożone na głowy Maryi, śnieżnej Królowej Rodzin i Jezusa w roku 2014, czyli całkiem niedawno. Koronacji dokonał arcybiskup Józef Michalik.

Sanktuarium M B Śnieżnej w Jarosławiu, a co w pobliżu?

Jarosław jest ładnym miastem i sporo jest tu ciekawostek do zaliczenia. Na przykład sanktuarium – Matki Bożej Bolesnej w kościele dominikanów, a także kilka innych zabytkowych świątyń (między innymi konkatedralna cerkiew). Natomiast na jarosławskim Rynku i jego bliskim sąsiedztwie warto też zwrócić uwagę na bardzo ładny ratusz i kamienice.

Foto: własne

Dodaj komentarz