Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Jeśli będziecie kiedyś w stolicy Litwy polecamy zwiedzanie sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Sprawdźcie dlaczego jest ono takie ważne.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie – tu jest oryginał

Bez przesady mogę napisać, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie jest ważniejsze niż to w Krakowie. Tutaj bowiem znajduje się pierwszy obraz miłosierdzia Bożego, który powstał według wskazówek świętej siostry Faustyny Kowalskiej.

„Jezu ufam Tobie” – obraz miłosierdzia Bożego

Zapewne prawie wszyscy słyszeli o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej. W swoim „Dzienniczku” spisywała treści objawień Pana Jezusa. Przypominała ludziom na ziemi o Bożym miłosierdziu. Jezus nakazał jej też namalowanie obrazu z napisem „Jezu ufam Tobie”. Dziś jest to jeden z najbardziej znanych obrazów religijnych na świecie.

Ponieważ święta siostra Faustyna nie miała pojęcia o malowaniu pracę zlecono prawdziwemu malarzowi. Ale może już nie każdy wie, że obraz Miłosierdzia Bożego namalowany został w dwóch wersjach. Bardziej znany jest wizerunek, który znajduje się w sanktuarium w Łagiewnikach. Namalował go w 1944 roku Adolf Hyła.

Jednakże pierwszy, ten który osobiście promował błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko wykonany według osobistych wskazówek Faustyny powstał w 1934 roku Wilnie. Jego twórcą był Eugeniusz Kazimirowski.

Po raz pierwszy wierni zobaczyli go w pierwszą niedzielę po Wielkanocy roku 1935. Obecnie ten dzień uważany jest jako niedziela Miłosierdzia Bożego.

Czasy prześladowania wiary

W czasach komunistycznych władze prześladowały wiarę chrześcijańską. Obraz miłosierdzia Bożego potajemnie i nielegalnie wykupiono od ludzi, którzy zajmowali się likwidacją kościoła, gdzie do tej pory wizerunek się znajdował. Przez pewien czas był ukrywany, a później przeniesiony do kościoła świętego Ducha, gdzie deponowano też wiele innych dzieł sztuki sakralnej.

Po lekkiej odwilży w 1956 roku wizerunek Jezusa zawisł w drewnianym kościele w Nowej Rudzie, jednakże  z zachowaniem tajemnicy jego pochodzenia. W 1970 roku kościół ten władze również zlikwidowały. Mimo to obraz w tej opuszczonej świątyni pozostał na wiele lat i praktycznie nikt się nim nie interesował. Natomiast w 1986 roku powrócił do Wilna do kościoła Św. Ducha.

Jezus na wizerunku ma białą szatę. Prawą rękę podnosi do błogosławieństwa, lewą trzyma na sercu z którego odchodzą promienie  blady i czerwony. Na dole jest napis w języku polskim Jezu ufam Tobie.

Z kultem miłosierdzia związana jest obietnica zbawienia i postępów na drodze do chrześcijańskiej doskonałości.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

Obecnie wizerunek znajduje się w dawnym kościele Świętej Trójcy na Starym Mieście. Teraz to jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Kościół ten jest nieduży szesnastowieczny. Jego budowę wspierał polski król Zygmunt Stary.

W końcu XVIII wieku świątynia należała do Uniwersytetu Wileńskiego.

W czasach rozbiorów władze carskie sprawiły, że powstała tu cerkiew prawosławna, a lata panowania ZSRR przyczyniły się do całkowitego jego zamknięcia. Natomiast jako Sanktuarium Miłosierdzia Bożegofunkcjonuje od roku 2005.

Rozczarują się wszyscy, którzy chcieliby zwiedzić wspaniałą okazałą świątynię. Zwykle z sanktuariami takie się kojarzą. Praktycznie jedyną cenną ozdobą tego miejsca jest wspomniany wyżej cudowny Obraz Miłosierdzia Bożego.

Często można tu spotkać przybywające grupy Polaków. W Wilnie odprawiane są regularnie nabożeństwa w języku litewskim i języku polskim. W Tygodniu Miłosierdzia Msze Święte odprawia się też w innych językach.

Foto & video: własne

6 thoughts on “Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

Dodaj komentarz