Ruiny zamku w Szczytnie

Ruiny zamku w Szczytnie

Ruiny zamku w Szczytnie

Szczytno jest miastem powiatowym na Mazurach. Natomiast ruiny zamku w Szczytnie znajdziecie na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Długim i Domowym Małym.

Pamiątka po Krzyżakach

Podobnie jak wiele innych tego typu budowli w okolicy zamek w Szczytnie został wzniesiony przez Krzyżaków. Powstał on początkowo jako drewniano – ziemna strażnica obronna w roku 1360. Nie ostała się ona jednak długo, ponieważ została spalona przez Litwinów zaledwie 10 lat później. Natomiast na jej miejscu wkrótce wzniesiono zamek murowany na planie kwadratu o boku niespełna 40 metrów. Miał on fosę dziedziniec ze studnią i kwadratową wieżę, a po stronie południowo – wschodniej rozciągało się podzamcze. Od głównego budynku oddzielał je mur. Według opisów skrzydła zamku wznosiły się na wysokość 3 pieter. Wśród pomieszczeń były między innymi magazyn zboża, prochownia, kaplica, skład mięsa. Także folwark zwierzęcy i snycernia czyli pomieszczenie dla rzeźbiarza.

Kto tu mieszkał?

Rezydował tu krzyżacki komtur i prokurator. Natomiast po roku 1525, kiedy zakon zlikwidowano miał tu swoją siedzibę starosta książęcy. Od czasu do czasu sam książę korzystał z tutejszych pomieszczeń w czasie polowań.

Ruiny zamku w Szczytnie – Co z tego do dziś zostało?

Na przestrzeni wieków zamek kilkakrotnie ulegał zniszczeniom i przebudowom. Natomiast w XVII wieku opustoszał i popadał w coraz większą ruinę. Po kolei rozbierano mury, baszty i skrzydła budowli. Dziś w tym miejscu stoi ratusz miasta. W jego budynku znajdziecie Muzeum Mazurskie. Do naszych czasów zachowała się wieża (zwana Wieżą Juranda), część przedzamcza i fosa. Zamek w Szczytnie jest jednym z miejsc akcji powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Tutaj Jurand szukał swojej porwanej przez zakonników córki Danusi. Niestety ponieważ z dawnego zabytku niewiele już zostało, sceny filmu z pewnością były nakręcane gdzieś indziej.

W ostatnich latach odbyła się rewitalizacja zamku. Zdjęcia poniżej prezentują zarówno widok obecny oraz sprzed rozpoczęcia prac.

Na Mazurach znajdziecie też wiele innych pokrzyżackich zamków. Na przykład zamek w Kętrzynie w Pasłęku, Nidzicy. Zachęcamy też by wybrać się do zamku w Świeciu. Wprawdzie to już nie na Mazurach, ale warto zobaczyć jeśli będziecie kiedyś tamtędy po drodze przejeżdżać.

Foto: Dar od Urzędu Miasta w Szczytnie oraz własne

2 thoughts on “Ruiny zamku w Szczytnie

Dodaj komentarz