Rockowy Jarocin w Wielkopolsce

Rockowy Jarocin w Wielkopolsce

Rockowy Jarocin w Wielkopolsce – chyba wiecie dlaczego taki tytuł

Muzykę ostrego brzmienia jedni lubią, inni nie bardzo. Jednakże swego czasu dla wielu naszych rówieśników Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie (lata 1980 – 1994) był imprezą obowiązkową do zaliczenia. Po kilkunastu latach przerwy festiwale w tym mieście z tego co wiemy znów się odbywają, chociaż nie są już tak popularne jak kiedyś. Mimo to tytuł Rockowy Jarocin w Wielkopolsce mamy nadzieję do tego miasta pasuje. A co my tu jeszcze mamy?

Pomnik glana

Jak rock to i glany. Większość osób, które znamy nosiła je w młodości.  Skórzane, ciężkie z metalowymi elementami buty były absolutnym MUST-HAVE. A po Jarocinie to niejedne glany spacerowały :). I chyba dlatego nie zdziwiliśmy wcale, gdy na jednym skwerku w mieście zobaczyliśmy ogromnego, stojącego majestatycznie glana. Glan ma ponad 2 metry wysokości i waży ok. 200 kg. Tradycją jest przyozdabianie go kolorowymi sznurowadłami. W jarocińskim rynku jest też pomnik pary glanów, takiej „normalnych” rozmiarów.

Rynek w Jarocinie

Rynek w Jarocinie nie jest duży. W jego centrum znajduje się ratusz, który jest otoczony przez ładne kamieniczki. My byliśmy w mieście w dzień świąteczny i starówka nie tętniła życiem, co też miało swój urok.

Pałac Radolińskich

Neogotycki pałac położony jest w spokojnym parku. W parku jest też jeziorko (nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, w Wielkopolsce w niemalże każdym mieście jest większe lub mniejsze jezioro :)). W jeziorze pływają kaczki i to dzięki kwaczącym zwierzętom teren parku nabiera atrakcyjności także dla dzieci. Nie byliśmy w środku pałacu, ale na zewnątrz wygląda naprawdę ładnie!

Rockowy Jarocin w Wielkopolsce – Street Art

To nasza ulubiona atrakcja. W mieście można zobaczyć wiele urokliwych murali. Pierwszy powstał w 2007 roku, a jego inspiracją były murale na Murze Berlińskim. W Internecie możecie znaleźć mapkę z zaznaczonymi takimi obiektami. Oczywiście, nie są to takie murale, jak te w George Town w Malezji, ale George Town to przecież klasyka street-artu. Bardzo fajnie jest odwiedzać miejsca, które w swoją przestrzeń włączają sztukę uliczną.
Niektóre murale są bardzo małe i trzeba ich dokładnie poszukać między kamienicami, inne natomiast są ogromne i zajmują całe ściany bloków.  Zarówno te małe, poukrywane murale, jak i te duże fajnie wpisują się w promocję miasta.

Co jeszcze warto wiedzieć o mieście?

Jarocin jest miastem powiatowym na Wysoczyźnie Kaliskiej. Mieszka tu na stałe około 26 tysięcy osób, a powierzchnia jest nieco większa od 16 kilometrów kwadratowych. Prawa miejskie otrzymał w roku 1257, chociaż ślady osadnictwa na tych terenach wskazują na zamieszkanie ludzi tej okolicy o wiele wieków wcześniej – nawet 4500 lat p.n.e.

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji na wzmiankę zasługują także Ratusz z umieszczonym w nim Muzeum Regionalnym, siedemnastowieczny kościół św. Marcina i dziewiętnastowieczny kościół ewangelicki. Są też ruiny kościoła św. Ducha, dawna synagoga, kilka parków, kilka pomników i jeszcze jakieś mniej znaczące zabytki.

Spośród innych mniej znanych turystom miast Wielkopolski polecamy także między innymi Wągrowiec, Konin, Kępno, i Ostrzeszów.

Informacje i zdjęcia pochodzą od autorów zaprzyjaźnionej strony „Okulary na świat”-  https://okularynaswiat.pl którą polecamy także naszym Czytelnikom

Dodaj komentarz