Rezerwat Przełom Białki

Rezerwat Przełom Białki

Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami – gdzie to jest?

Krempachy są niewielką wsią niedaleko Nowego Targu. Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami znajduje się właśnie w sąsiedztwie tej wsi. Blisko jest stąd zarówno do Tatr, jak też do Pienin. Jeśli będziecie w pobliżu na wakacjach zachęcam do odwiedzin tego miejsca. Charakterystycznym elementem krajobrazu tutejszego jest płynąca rzeka (Białka), która rozdziela kilka skałek. Największe z nich są Kramnica (688 m.n.p.m.) i Obłazowa (670 m.n.p.m.). Jednocześnie woda rozdziela dwa mezoregiony geograficzne – Pieniny Spiskie i Kotlinę Orawsko – Nowotarską.

Gdyby nie ta woda można byłoby mieć wrażenie, że krajobraz na zdjęciach przypomina bardziej Jurę Krakowsko – Częstochowską aniżeli góry. Rozciąga się tu Połoudniowomałopolski Obszar Chronionego Krajobrazu, a także sieć Natura 2000. Rezerwat przyrody powstał w tym miejscu w roku 1931, a ponownie po wojnie w roku 1959. Obejmuje on 8 i pół hektara powierzchni, w tym 150 metrów długości rzeki.

Jaskinie, przyroda i turystyka

Wapienne skały kryją w sobie trzy jaskinie, w których niegdyś mieszkali pradawni ludzie. Jednym ze znalezisk w tychże jaskiniach był najstarszy na świecie bumerang. Podobno powstał z ciosu mamuta jakieś 30 tysięcy lat temu (niektóre źródła podają 18 tysięcy). Oprócz tego naukowcy w grocie zobaczyli szczątki nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej a także amonity. Niestety jaskinie te nie są udostępnione do zwiedzania.

Na uwagę w rezerwacie zasługuje flora. Jest to około 400 gatunków rośliności. Między innymi rośliny wapieniolubne w liczbie 105 gatunków oraz rośliny alpejskie.

W upalne dni można zobaczyć na brzegu (kamienistym) sporo plażowiczów. Białka należy do najczystszych ale też najzimniejszych polskich rzek. Nie przeszkadza to jednak licznym śmiałkom, którzy wchodzą tu do wody. Są także amatorzy wspinaczek, a od czasu do czasu pojawiają się młode pary chcące mieć w tej scenerii zdjęcia ślubne. Zdarzały się również ekipy filmowe. Kręcono tu na przykład fragmenty „Janosika”.

Co w pobliżu?

Tereny wokół są piękne i miejsc do zwiedzania mnóstwo. Z mniej znanych, a ciekawych polecamy na przykład Przełęcz nad Łapszanką, z której rozciąga się wspaniała panorama Tatr.

Foto: własne

Dodaj komentarz