Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie i wąwóz Lisi Jar czyli czubek Polski

Lisim Jarem idzie się z Jastrzębiej Góry na Przylądek Rozewie, albo w przeciwną stronę, a więc sąsiadują one ze sobą

Przylądek Rozewie – czy to na pewno czubek Polski?

Rozewie to nazwa polskiego przylądka, ale też nazwa znajdującej się na tym przylądku wsi. Zamieszkuje ją około 300 osób. To dużo, bo według spisu powszechnego z roku 1921 mieszkańców Rozewia było wtedy 11. W tym 5 w tutejszej latarni morskiej.
Kilkadziesiąt lat temu teren ten administracyjnie był częścią Jastrzębiej Góry, później Władysławowa, a od 2015 roku jest to odrębna miejscowość z własnym sołtysem.
Przez długi czas Rozewie uchodziło za najdalej na północ wysunięty kawałek Polski. Tymczasem kilka lat temu pomiary Urzędu Morskiego w Gdyni udowodniły, że jeszcze bliżej bieguna (o 2 metry) znajduje się plaża w Jastrzębiej Górze.

Rezerwat i Nadmorski Park Krajobrazowy

Walory przyrodnicze miejsca są chronione przez utworzony w 1959 roku krajobrazowy rezerwat Przylądek Rozewski. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 12 hektarów. Na urwistym brzegu klifowym rosną tu stare buki. Niektóre z nich liczą około 200 lat. Rezerwat jest częścią większego obszaru przyrodniczego nazwanego Nadmorski Park Krajobrazowy. Dla ochrony brzegu przed podmywaniem przez morze stworzono betonowe umocnienia, które mają zapobiegać niszczącemu działaniu Bałtyku.
Warto wiedzieć, że na Rozewiu znajdują się aż dwie latarnie morskie.

Wąwóz Lisi Jar

Pomiędzy Jastrzębią Górą, a Rozewiem, na długości 350 metrów można się przejść na spacer wąwozem. Jest on częścią wspomnianego wyżej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wysokość ściany jaru wynosi do 50 metrów, a zbocza pokrywa las. Tu też rosną głównie stare stuletnie buki. Ale są jeszcze świerki, dzikie grusze, brzozy, maliny, leszczyny i wiele innych gatunków. Według źródeł podobno kiedyś wąwóz ten był znacznie dłuższy (około 10 kilometrów), a skrócony został przez Morze Bałtyckie, które pochłonęło znaczną jego część.  Natomiast na początku jaru stoi pomnik – obelisk. Upamiętnia on króla Zygmunta III Wazę, który w tym miejscu lądował po wyprawie wojennej do Szwecji.
Foto: własne

Dodaj komentarz