Park Stanisława Staszica w Częstochowie

Park Stanisława Staszica w Częstochowie

Park Stanisława Staszica w Częstochowie – pod Jasną Górą

Dokładnie pod samym Jasnogórskim Sanktuarium od strony wschodniej w Częstochowie znajdziecie aż dwa parki. Jeden z nich nazywa się Park Stanisława Staszica, natomiast drugi 3 Maja. Oddziela je tylko Aleja Henryka Sienkiewicza (przedłużenie Alei N.M.P.) Jeśli pójdziecie w stronę klasztoru od dworca kolejowego to będziecie go mieli po lewej stronie. Warto tu przyjść na krótką przerwę w modlitwach i zwiedzaniu Kaplicy Maryjnej, bazyliki, skarbca i wieży. Duży i ciekawie urządzony plac zabaw zapewne będzie miłą niespodzianką dla dzieci.
Park powstał w roku 1826 i zajmuje powierzchnię około 5 i pół hektara. Rośnie tu więc sporo drzew, które liczą już ponad 100 lat. Wiele z nich uznane zostało jako pomniki przyrody. Niektóre jak dąb czerwony albo jesion pensylwański mają egzotyczne pochodzenie. Krajobraz urozmaicają stylowa altana, duży staw i fontanna. Stoją oczywiście także rzeźby i pomniki. Popatrzcie na patrona miejsca czyli Stanisława Staszica, Kazimierza Pułaskiego albo siedzącą dziewczynę.

Co tu jeszcze ciekawego?

Na  terenie parku stoją budynki przygotowane na Wystawę Przemysłu i Rolnictwa w roku 1909. Zwróćcie uwagę na ten, w którym mieści się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (poświęciliśmy mu osobny artykuł). Wiele lat wcześniej znajdowało się tu Muzeum Higieny. Wzrok przechodniów przyciąga także wysoka stalowo – betonowa wieża. Jej budowę zleciło Towarzystwo Akcyjne Zawiercie, a projektował Władysław Jabłoński. Przez pewien czas przed II wojną światową funkcjonowało tu obserwatorium astronomiczne. Jednakże niestety wysokie drzewa i światła miasta utrudniały nocną obserwację nieba. Dlatego też budynek opustoszał i zaczął popadać w ruinę. Obecnie korzysta z niego inna instytucja. Kto ma ochotę może też przejść się na spacer pod Zagrodę Włościańską.

Inne tereny zielone w Częstochowie

Na terenie miasta jest w sumie prawie 650 hektarów lasu i 155 hektarów innych zieleńców i skwerów. Największy z nich nazywa się Park Leśny Aniołów. Na wspomnienie zasługują też Park Lisiniec, Park Tysiąclecia, Park Parkitka. Prócz nich jest jeszcze kilka innych, mniej znanych. Oczywiście warto też wybrać się na piękne tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Ale to już poza Częstochową.

Foto: własne

Dodaj komentarz