Park pałacowy w Pławniowicach

park Pławniowice

Park pałacowy w Pławniowicach – piękne miejsce

Krajobrazowy park pałacowy w Pławniowicach i sam pałac tworzą jedną kompozycję i całość, a więc jedno i drugie zwiedzimy podczas tej samej wycieczki. A warto tu przyjechać. Park jest niezbyt duży, zajmuje bowiem powierzchnię około 3, 5 hektara. Powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela hrabiego Franciszka II Ballestrem.

Starannie dobrana kompozycja

Park wyraźnie dzieli się na kilka części. Każda z nich stanowi osobną, pięknie dobraną kompozycję harmonizującą z całością otoczenia. I tak w jednym miejscu znajdziemy rośliny wysokie czyli drzewa i krzewy. Niemieckie Towarzystwo Dendrologiczne w 1932 roku doliczyło się 103 gatunki. Wiele z nich w dobrym stanie zachowało się do dzisiaj. Między innymi platany, miłorzęby, dęby, różaneczniki, magnolie i mnóstwo innych. Na niektórych (zwłaszcza tych najbardziej rzadkich i egzotycznych) wiszą małe tabliczki z informacją jaki to gatunek.

W innym miejscu ozdobę stanowią równiutko przycięte trawniki, a na nich wiją się w różne strony alejki spacerowe. Jeszcze gdzieś indziej alpinarium z miłkami, chabrami, konwaliami, fiołkami, przylaszczkami…. brakłoby miejsca by wymienić wszystkie. Ozdobą parku jest także niewielki staw, a także wszystkie elementy architektoniczne jak pomniki, fontanny no i oczywiście sam pałac. Warto zwrócić uwagę na ładny posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także rzeźbę z popiersiem jednego z członków rodziny Ballestrem – czyli dawnych właścicieli .

Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat miejsce było mocno zaniedbane. Brak było fachowej ręki konserwatora, pojawiło się sporo chwastów, a zielona kompozycja coraz bardziej niszczała.  Dopiero w latach 1998 – 2000 wykonano gruntowny remont zarówno pałacu jak i parku. Uporządkowano teren, pojawiły się  ławki i oświetlenie, a także nowe rośliny.

O każdej porze roku warto tu przyjechać. Za każdym razem jest inaczej, rozkwitają inne kwiaty. Gdy wczesną wiosną nie ma liści na drzewach bardziej wyeksponowane są wszystkie rośliny niskie, jesienią każde drzewo przybiera inne kolory i ogród tworzy niepowtarzalną paletę barw.

Jeśli przyjedziecie do Pławniowic latem skorzystacie z położonego niedaleko stąd kąpieliska nad tutejszym jeziorem.

Foto: własne

5 thoughts on “Park pałacowy w Pławniowicach

Dodaj komentarz