Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie

Jeśli będziecie kiedyś w pobliżu Pucka polecamy zobaczyć pałac w niewielkiej wsi Rzucewo. Obiekt, o którym piszemy jest jednym z bardziej znanych pałaców północnych Kaszub. Nazywany bywa też zamkiem Jana III Sobieskiego. Czeka tu także na Was park i przepyszna kolacja w restauracji.

Pałac w Rzucewie – Gdzie to jest? Kto tu mieszkał?

Pałac w Rzucewie to zabytek na terenie niewielkiej kaszubskiej wsi nad zatoką Pucką. Wzmiankowana była w dokumentach jako Ruczewo już co najmniej od XV wieku (a może i wcześniej).

Wieś miała wielu swoich właścicieli. To piękne miejsce Należało między innymi do Zakonu Krzyżackiego, rodzin Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich, Przebendowskich (bardzo bogatych w XVIII wieku) i jeszcze kilku innych.

Osada rybacka w Rzucewie

Co ciekawe, według archeologów okolica była zamieszkana już 5000 lat przed naszą erą. Wtedy już tutejsi ludzie trudnili się łowieniem ryb i fok, których wówczas było bardzo dużo.

Kilka wieków temu Rzucewo przejęła rodzina Bolszewskich z Bolszewa. Posiadali oni przywilej królewski na łowienie ryb w Zatoce. W 1548 roku 26 osad rybackich nad Zatoką Pucką też otrzymało potwierdzenie tego przywileju.

Dwor (albo dwory Wejherów)

Zanim powstał pałac w Rzucewie najprawdopodobniej wcześniej w tym miejscu stała jakaś inna budowla. Zapewne dworek lub dwór Niektórzy podają, że kilka dworków, należące do wspomnianej wyżej rodziny Wejherów. Nie ma już po tym śladu.

Około 1655 wszystko zajęli Szwedzi podczas potopu. Natomiast to co zostało w 1734 zniszczyli Rosjanie. Oblegali oni Gdańsk, w którym schronił się król Stanisław Leszczyński. Oblężenie to trwało 135 dni.

Co wchodzi w skład zespołu pałacowego?

Obecnie zabytek jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego z XVII/XVIII w., przebudowanego w XIX wieku. W skład którego wchodzą jeszcze park z aleją lipową „Aleja Sobieskiego” z około 1700, kaplica grobowa z 1860 domek ogrodowy z drugiej połowy. XIX w. Folwark z osiemnastego i dziewiętnastego wieku obejmował spichrz, stajnię i chlewnię z 1890 roku.

Niektóre z obiektów bardziej szczegółowo opisujemy poniżej.

Co dokładniej warto wiedzieć o pałacu (Zamku Rzucewo)

Zabytek pochodzi z roku 1840. Powstał w stylu neogotyckim jako własność rodziny von Below, na podstawie projektu znanego niemieckiego architekta Fryderyka Augusta Stülera. Nad wejściem znalazł podwójny herb fundatorów Gustawa Fryderyka Eugena von Below oraz Emmy Gertrudy z domu von Keyserlingk.

Ceglany nie tynkowany budynek składa się z dwóch wyraźnie widocznych części. Oba skrzydła stoją na planie prostokąta. Jeden z nich wznosi się na wysokość dwóch, a drugi trzech pięter. W całość wchodzą też wieże i domek myśliwski. Wokół roztacza się ogród zamkowy.

Wszystkie elewacje zwieńczone są attyką z krenelażem, elewacje w skrzydle wschodnim, wieży i baszcie rozczłonkowane odcinkowymi płycinami. Otwory okienne i drzwiowe są ostrołukowe i odcinkowe, stolarka neogotycka, w przyziemiu z witrażami.

Na zachód od dziedzińca dworskiego znajdował się folwark. Prowadziła do niego Brama Czerwona. Natomiast na południe od dziedzińca, między Bramą Białą a wrotami wjazdowymi na teren posiadłości, znajdowało się jeszcze kilka innych budynków. Między innymi dom podstarościego. Był tu również usytuowany ogród ozdobny tzw. włoski, wzdłuż brzegu Zatoki.

Budowla w Rzucewie – pałac czy zamek?

Kiedy przygotowywałam się do napisania tego tekstu zauważyłam, że różne źródła różnie podają. Jedni piszą pałac, a inni, że to zamek. Zresztą my też piszemy raz tak, raz inaczej. Zapewne ze względu na kształty, faktycznie bardziej zamek przypominające.

Opisywana przez nas budowla z przepięknym ogrodem nigdy jednak nie pełniła funkcji obronnych przychylamy się do określenia pałac. Wiemy jednak, że niektórzy może woleli by czytać o zamku, zresztą zgodnie z obecnie oficjalną nazwą miejsca.

Spacer Aleją Sobieskiego – skąd wzięła się nazwa od króla Jana?

Do dzisiejszego pałacu wiedzie długa na 1000 kroków aleja lipowa, którą – według legendy – chodził sam król Jan III Sobieski. Swego czasu w Rzucewie bywał tu często w odwiedzinach u krewnych. Dlatego jego imieniem nazwano tutejszą aleję lipową. A więc nazwa „Aleja Sobieskiego” nie jest przypadkowa. Niektórzy powiadają, że on sam osobiście te drzewa tu sadził. Chociaż nie wiadomo czy jest to prawda.

Na jednej ze stron znaleźliśmy informacje, że nie ma pewności czy król Jan III Sobieski w ogóle tu bywał. Faktem jest, że w roku 1685 stał się oficjalnym właścicielem miejsca. Majątek odziedziczył od siostry Katarzyny. Później otrzymali go królowa i synowie.W Rzucewie bywała więc też wielokrotnie z dziećmi królowa Marysieńka.

Dwunastu Apostołów i Kaszubska Chata

Oprócz opisywanego przez nas pałacu do ciekawszych obiektów wsi należą głazy narzutowe zwane Dwunastoma Apostołami.

W pobliżu czeka też na chętnych archeologiczna ekspozycja w tutejszej Kaszubskiej Chacie. Wystawa pokazuje Osadę Łowców Fok założoną w III-II wieku p.n.e. Znajdują się tam też zrekonstruowane eksponaty z epoki kamienia.

Pałac w Rzucewie – jeszcze kilka faktów z historii

W 1851 r. Rzucewo odwiedził król pruski Fryderyk Wilhelm I. Na przestrzenie czasu aż do roku 1945 właścicielami obiektu były osoby ze wspomnianej rodziny von Below. Pierwszy z nich to Gustaw. Po śmierci Gustawa rządy objął jego syn Karol Emil Teodor Gustaw, który, gdy stał się właścicielem majątku wzniósł kaplicę grobową.

Po II wojnie światowej na pewien czas zespół pałacowo – parkowy przejęła szkoła rolnicza. Od 1971 roku pałac pełnił funkcję obiektu kolonijnego.

Ogród w Rzucewie decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku.

Pałac w Rzucewie – hotel i restauracja

W budynku, o którym tu piszemy też mieści się luksusowy hotel nazywany „Zamek Jan III Sobieski”. Mimo, że król osobiście nie mógł w nim być ani razu goście mogą zarezerwować tutaj apartament królewski.

Wiele zabytkowych obiektów w tym zamki i pałace pełni dziś bowiem rolę luksusowych hoteli. Są w nich wygodne pokoje, pyszne jedzenie w restauracjach, zwłaszcza rewelacyjne śniadanie w postaci szwedzkiego stołu, apartament królewski i miły personel.

Ci, którzy tu nocowali chwalą właścicieli za super miejsce, piszą o wieczorach przy kominku w domku myśliwskim. Dla hotelu świetna jest też jego lokalizacja.

Obiekt daje dostęp do wi-fi, goście korzystają też z prywatnego parkingu. Dużym plusem jest również dostęp do plaży.

Dodatkowymi atutami miejsca są konie. Jest to super miejsce dla każdego, kto by chciał jeździć konno. Na miejscu bowiem znajduje się także stajnia.

Niestety szkoda, że takie obiekty są często dla ludzi z workiem pełnym pieniędzy. Na pocieszenie możemy napisać, że niektóre pomieszczenia są dostępne do zwiedzania także dla turystów z zewnątrz.

Co warto odwiedzić pobliżu Rzucewa?

Jeśli będziecie w okolicy zachęcam do odwiedzenia między innymi Pucka. Jeśli lubicie zabytki warto odwiedzić też jeden z podobnych obiektów w Krokowej. Tam również jest piękny zespół pałacowo parkowy zamieniony na hotel oferujący pokoje noclegowe.

Wśród pałaców północnych Kaszub wymienimy też budynek w Rekowie Górnym na terenie powiatu puckiego, a także pełen piękna obiekt – pałac w Wejherowie należący do powiatu wejherowskiego.

Gmina Puck ma także swoją średniowieczną (zrekonstruowaną) osadę Sławutowo.

Niedaleko stąd możecie zajrzeć jeszcze do jedynej na europejskich nizinach jaskini nazwanej Groty Mechowskie.

Gdzie spać w pobliżu Rzucewa?

Pomorze i powiat pucki są ciekawą propozycją nie tylko na wakacje ale też na romantyczny wypad na przykład na weekend.

Jeśli hotel Zamek Rzucewo będzie dla Was za drogi lub z innego powodu nie będziecie chcieli w nim zostać to warto wiedzieć, że czyste pokoje, smaczne jedzenie, uprzejmy personel, niepowtarzalny klimat obiektu i zadbany budynek mogą być także w wielu innych miejscowościach okolicy.

Na Pomorzu jest tego mnóstwo. Wiele z nich posiada udogodnienia i atmosferę godne najwyższego uznania. W niemal każdym hotelu jest też restauracja, a w niej pyszne jedzenie.

Foto: własne

Dodaj komentarz