Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy niedaleko Pleszewa w Wielkopolsce

Pałac w Dobrzycy wraz z przylegającym do niego wspaniałym parkiem jest jednym z najładniejszych zabytków powiatu pleszewskiego. Powstał w latach 1798 – 1799 w stylu klasycystycznym. (chociaż niektóre źródła piszą o stylu barokowo – romantycznym). Jego twórcą był wybitny w tamtych czasach architekt Stanisław Zawadzki. Natomiast pierwszym właścicielem stał się generał Augustyn Gorzeński – szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta.

Prawdopodobnie w tym samym miejscu już w piętnastym wieku stał dwór drewniany, w którym mieszkali państwo Dobrzyccy. Jak to często bywa w ciągu kilku wieków zdarzały się zmiany gospodarzy (Gorzeńscy, Turnowie, Bandelowie, Bandelowowie…). Były też różne przeróbki tego dawnego budynku, po którym dzisiaj nie ma już śladu. Jedna z nich zdarzyła się w wieku siedemnastym.

Kto jeszcze tu mieszkał?

Wśród najbardziej wybitnych właścicieli majątku w Dobrzycy wymieniany jest Józef Czarnecki, który dbał nie tylko o własne posiadłości, ale także o rozwój miejscowości. Między innymi dzięki niemu przez Dobrzycę przechodziła wąskotorowa linia kolejowa, powstało Kółko Rolnicze i Bank Spółdzielczy.  W odwiedziny przyjeżdżał tu marszałek Edward Rydz – Śmigły.

Czarneccy mieszkali tu do końca II wojny światowej. Jeden z potomków (Stefan) zmarł w łagrze sowieckim. Lata wojenne i powojenne przyczyniły się do znacznej dewastacji pałacu. Przez pewien czas były w nim magazyny zboża. Potem znalazły tu swoje miejsce między innymi Dom Kultury, biblioteka, dyrekcja pobliskiej Fabryki Obuwia, a nawet szkoła podstawowa.

Rewaloryzacja i muzeum w Dobrzycy

W 1988 roku obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Osiem lat później zaczęła tu funkcjonować samodzielna placówka, która po kolejnych kilkunastu latach przyjęła nazwę Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo Parkowy.

Zabytek jest pięknie odnowiony. Składa się z dwóch skrzydeł ustawionych w kształt litery L. Do wnętrza prowadzi portyk zdobiony czterema kolumnami. Na frontonie znajdują się herby szlacheckie Nałęcz i Prus III. Dekoracja wnętrz jest dziełem malarza Antoniego Smuglewicza. Są to przede wszystkim iluzjonistyczne obrazy przedstawiające pejzaże, sztukaterie i płaskorzeźby. Nad stiukami pracował artysta Michał Ceptowski. We wszystkich pomieszczeniach zachwyca dbałość o detale architektury i wystroju. Mnóstwo tu mebli i bibelotów. Sporą część wystawy zajmują przeróżne dawne naczynia stołowe – kieliszki, karafki, tace, dzbanki itp. Warto zwrócić uwagę na ciekawe piece kaflowe.

W 2019 roku obiekt znalazł się na liście Pomników Historii.

Park pałacowy

Wokół głównego budynku pałacu rozciąga się park krajobrazowy – jeden z najstarszych w Wielkopolsce. Łączy cechy ogrodu angielskiego i romantycznego. Rośnie tu około 40 gatunków drzew i krzewów. Ponad 30 okazów uznanych jest za pomniki przyrody. Oprócz roślin znajdziecie tu także monopter (romantyczną budowlę bez ścian – coś w rodzaju glorietty). Jest też oficyna, panteon, niewielka ptaszarnia z pawiami, a także dawna oranżeria. Niestety już bez palm i innych egzotycznych roślin.

Co w pobliżu?

Jeszcze piękniejszy park znajdziecie w Gołuchowie. Jest tam również godny uwag zamek, a także Muzeum Leśnictwa i zagroda z żubrami.

Foto: własne

Dodaj komentarz