Pałac i Muzeum Historyczne w Dukli

Pałac i Muzeum Historyczne w Dukli

Pałac i Muzeum Historyczne w Dukli czyli dwa w jednym

Może tytuł jest trochę mylący. Może niejeden Czytelnik pomyśli, że przedstawiamy tu dwa różne obiekty turystyczne. Tymczasem chodzi o to, że Pałac i Muzeum Historyczne w Dukli są dokładnie w tym samym miejscu. Czyli muzeum w pałacu.

Pałac w Dukli

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu obiektów mamy dylemat jak nazwać zabytek. Zamek czy pałac? W XVI stuleciu powstał tu bowiem zamek, a wiec budowla obronna z bastionowymi fortyfikacjami. Jej inicjatorem był Jan Jordan herbu Trąby. Przez dwa wieki na przemian a to popadała w ruinę, a to była odbudowywana przez kolejnych właścicieli z rodziny Mniszchów. W latach 1764 – 65 nastąpiła wielka przebudowa. W jej wyniku zamek stał się wytworną rezydencją, a wokół rozciągał się park w stylu francuskim. Zamiast bastionów pojawiły się dwie oficyny.

Przewodniki nazywają opisywany przez nas zabytek pałacem Mniszchów. Jednakże mieszkały tu także członkowie rodzin Ossolińskich, Stadnickich i Męcińskich.

Ciemne chmury zebrały się w wieku XIX. Najpierw w 1821 nastąpił wielki pożar. 30 lat później wojska carskie splądrowały i zniszczyły to co jeszcze tu zostało. Dopiero pod koniec owego stulecia Cezary Męciński i jego syn Adam podjęli się odbudowy, a dokładniej także kolejnej przebudowy obiektu. Później jeszcze zamieszkali tu Tarnowscy herbu Leliwa. Od 2012 roku ich spadkobiercy są prawnymi właścicielami miejsca.

Po zniszczeniach wojennych z czasu II wojny światowej i jeszcze jednej odbudowie powstało Muzeum Historyczne.

Muzeum Historyczne w Dukli

W roku 1964 została zorganizowana wystawa na temat operacji karpacko – dukielskiej. Była to największa bitwa górska w czasie II wojny światowej, Jako okazję dla tej wystawy wykorzystano dwudziestą rocznicę tego wydarzenia. Wkrótce pojawił się pomysł, aby wystawa zagościła na stałe. Początkowo funkcjonowała jako oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie natomiast jako samodzielna placówka od roku 1972. Od 1991 działa pod nazwą Muzeum Historyczne.

Zobaczycie tu pamiątki i zdjęcia związane z miastem i tutejszym pałacem, przedmioty dotyczące kanonizacji świętego Jana z Dukli (z roku 1997) ale przede wszystkim mnóstwo eksponatów militarnych. W większości z czasów II wojny światowej. Najczęściej radzieckie, także niemieckie, austriackie, polskie, czeskie i węgierskie. Karabiny, mundury, hełmy, mapy i mnóstwo innych wojskowych i wojennych zabytków. Niektóre są o kilkadziesiąt lat starsze upamiętniające operację karpacką i gorlicką (1914 – 1915).

Nie wszystko zmieściło się wewnątrz budynku. Dlatego też na dziedzińcu zobaczycie armaty, moździerze, czołg, wyrzutnię rakietową i inne ciekawostki.

Co w pobliżu?

W Dukli warto przejść się na spacer na rynek, zobaczyć zabytkowe kościoły, między innymi sanktuarium świętego Jana.

Foto: własne

Dodaj komentarz