Ogród na Rozstajach - Młodzawy Małe

Ogród na Rozstajach - Młodzawy Małe

Jest to prywatna inicjatywa zajmująca powierzchnię około 1 hektara. Twórcy ogrodu, a zarazem jego właściciele to Zofia i Tadeusz Kurczyna, którzy zajmują się tym miejscem od roku 1993. Miejsce ma unikalny klimat.

Prywatny „Ogród na Rozstajach” w Młodzawach Małych niedaleko Pińczowa

To piękne miejsce czyli „Ogród na Rozstajach” znajduje się we wsi Młodzawy Małe niedaleko Pińczowa, (niespełna 10 kilometrów od miasta) na Ponidziu. Jest to prywatna inicjatywa zajmująca powierzchnię około 1 hektara. Właścicielami są Zofia i Tadeusz Kurczyna, którzy zajmują się tym miejscem od roku 1993.

Ogród jest położony na północnych zboczach lessowych pagórków, typowych dla nadnidziańskiego krajobrazu.

Tysiące odmian roślin w „Ogrodzie na Rozstajach”?

Rośnie tu około 2 tysiące odmian roślin. Wiele gatunków. Drzewa, byliny, krzewy i kwiaty dobrane w ładne kompozycje. Zwykle zobaczycie gatunki polskie ale są także okazy egzotyczne i rzadkie.

Do najciekawszych przedstawicieli flory w Młodzawach Małych na pewno będzie należeć gunnera brazylijska czyli największa bylina świata albo też drzewo tulipanowiec – nazwa nie jest przypadkowa bowiem jego kwiaty mają kształt nieco podobny do tulipanów.

Kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych

Pomiędzy wszystkim wije się dróżka prowadząca do kolejnych zakątków tego miejsca. Oprócz roślin znajdziecie tu trochę ptaków ozdobnych takich jak na przykład papugi, czarne łabędzie i pawie.

Można więc napisać, że jest to ogród botaniczno – ornitologiczny udostępniony zarówno dla miłośników roślin, jak i skrzydlatych stworzeń.

„Ogród na Rozstajach” – z punktami widokowymi i oczkami wodnymi

Ponieważ teren jest pagórkowaty do niektórych części ogrodu trzeba podejść do góry abo zejść w dół. W naturalny sposób powstały tarasy i punkty widokowe dając możliwość podziwiania założenia z różnych perspektyw.

Ładnie prezentują się oczka wodne z nenufarami, strumyki i miniaturowe wodospady. Jeżeli ktoś ma możliwość warto tu przyjść o różnych porach roku. Za każdym razem ogród będziecie oglądali w innych kolorach wśród różnych gatunków kwiatów.

Miejsce jest w ciągłej rozbudowie. Na pewno co jakiś czas pojawiają się nowości.

„Ogród na Rozstajach” – informacje praktyczne dla turystów

Wejście jest płatne, a czynne niestety sezonowo od początku kwietnia do końca października. Nie we wszystkie dni tygodnia, lecz tylko soboty, niedziele i dni świąteczne. Dla pewności przed przyjazdem warto dowiedzieć się o godzinach otwarcia ogrodu. Na przykład na ich stronie internetowej.

Na miejscu działa mały punkt gastronomiczny. Obowiązuje też zakaz wprowadzania psów.

Wspomniane wyżej znaczne różnice wysokości mogą być problemem dla osób o słabszej kondycji. Na szczęście tu i ówdzie są też ławeczki, na których można przysiąść dla chwili odpoczynku.

Aby zwiedzić całość wystarczy Wam około 45 minut czasu. Miejsce często bywa także plenerem dla zdjęć ślubnych, komunijnych i innych. Na miejscu można zakupić sadzonki roślin albo akcesoria przydatne w amatorskim ogrodnictwie.

Jakie inne ogrody polecamy do zwiedzania na naszej stronie?

Jest to jedyne takie miejsce w okolicy, więc warto tu zajechać. Chociaż nam zdecydowanie bardziej podobały się Ogrody Kapias w Goczałkowicach niedaleko Pszczyny na Górnym Śląsku. Tam także tysiące odmian roślin prezentuje się w wielu wspaniałych kompozycjach, także rośliny wodne. Jak dla nas najwyższy poziom pracy ogrodniczej.

Foto: własne

Dodaj komentarz