Nazistowski amfiteatr skalny

Nazistowski amfiteatr skalny

Nazistowski amfiteatr skalny na Górze świętej Anny – robi wrażenie

Nazistowski amfiteatr skalny na Górze świętej Anny znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano wapienie do początków dwudziestego wieku. Niedługo potem pasły się tu owce. Natomiast w roku 1921 miały miejsce ciężkie walki trzeciego powstania śląskiego. Ostatecznie tereny te do roku 1945 pozostały pod władaniem Niemiec. Wkrótce po śląskich powstaniach władze postanowiły utworzyć w tym miejscu amfiteatr i mauzoleum ku czci 50 Niemców, którzy zginęli w walkach. Zagospodarowano w ten sposób urwisko. Jego ściany liczyły blisko 30 metrów wysokości. Projektem zajęli się Franz Bohmer i Georg Petrich. W 1934 roku właścicielem terenu została niemiecka partia NSDAP. Miały się tu odbywać wielkie wiece polityczne. Budowa zakończyła się w roku 1938.

W amfiteatrze jednocześnie mogło przebywać około 50 tysięcy osób. Niektóre źródła podają, że pomieściłoby się tu nawet 300 tysięcy ludzi, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne. 25 tysięcy miejsc było przeznaczonych do siedzenia, inni uczestniczyliby w tutejszych wydarzeniach na stojąco.  Tak czy owak bez wątpienia był to jeden z największych amfiteatrów na świecie. W dole znalazła się scena i postument flagowy.

Po sąsiedzku stanęło w roku 1937 młodzieżowe schronisko z miejscami noclegowymi. Było wykorzystywane także po II wojnie światowej. Spaliło się w roku 2000.  Można też w pobliżu znaleźć resztki dawnych baraków z toaletami.

Mauzoleum i pomnik

Wspomniane wyżej mauzoleum żołnierzy niemieckich zostało ukończone w roku 1938. Niestety niedługo potem w 1945 razem z sarkofagami wysadziła je w powietrze Armia Czerwona. Pozostałe szczątki z trumien zostały wysypane na pobliskim cmentarzu. Zamiast mauzoleum na terenie amfiteatru stoi Pomnik Czynu Powstańczego – dzieło Xawerego Dunikowskiego.

Pod amfiteatrem znajduje się labirynt podziemnych korytarzy. Niestety nie są one dostępne do zwiedzania. Natomiast bardzo chętnie przebywają w nich nietoperze.

Co jeszcze w pobliżu?

Na Górze Świętej Anny koniecznie trzeba zwiedzić tutejsze sanktuarium – najważniejsze w regionie. Warto zejść w dół do dawnego kamieniołomu nefelinitu. Są też dwa ciekawe muzea – Muzeum Świętego Krzyża i Muzeum Czynu Powstańczego.

Foto: własne

Dodaj komentarz