Na szybie “Prezydent” w Chorzowie

na szybie Prezydent w Chorzowie

Na szybie “Prezydent” w Chorzowie – piękne widoki

Podobnie jak w innych miastach Górnego Śląska zabudowania dawnych kopalni są często przerabiane na obiekty turystyczne dostępne do zwiedzania. Kopalniane wieże stały się platformami widokowymi między innymi obok Muzeum Śląskiego w Katowicach, także wieże KWK “Polska” w  Świętochłowicach i jeszcze kilku innych miejscowościach. Wszystkim, którzy lubią zwiedzać punkty widokowe polecam, żeby popatrzeli też na krajobrazy jaki możemy podziwiać na szybie “Prezydent” w Chorzowie. Są ładne. Obiekty te należą do znanego na Śląsku szlaku zabytków techniki.

Kopalnia i szyb “Prezydent w Chorzowie

Wydobycie węgla w Chorzowie sięga końca osiemnastego wieku. Jednakże tutejszy szyb powstał jako żelbetowa konstrukcja znacznie później, bo w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Nastąpiło to po podziale na dwie części wcześniej działającej kopalni “Król”. Jedna z nich nazywać się miała “Barbara – Wyzwolenie”, a druga właśnie “Prezydent”. Natomiast szyb, który opisujemy pierwotnie nazywał się Święty Jacek. Ma 42 metry wysokości. Na górze umieszczone zostały dwa koła wyciągowe, a każdy z nich miał 5 i pół metra średnicy. Za pomocą długich lin i umieszczonych tam zbiorników wyciągowych możliwe było wydobywanie węgla w ilości 500 ton na godzinę. Wydobycie tutejszego węgla zakończyło się pod koniec dwudziestego wieku.

Aby wejść na górę nie trzeba kupować żadnych biletów. Wchodzi się po licznych schodach, ale wbrew pozorom nie jest ciężko i naprawdę warto. Oficjalnie w adresie szybu funkcjonuje ulica Piotra Skargi, ale znacznie łatwiej tu trafić od strony ulicy Kościuszki.

Teren wokół szybu jest ładnie zagospodarowany, są aleje spacerowe, duży plac zabaw dla dzieci. W pobliżu funkcjonuje też lokal “Sztygarka” oferujący noclegi, restaurację i kawiarnię.

Co jeszcze w pobliżu?

Oprócz szybu zachowały się dawne kopalniane zabudowania. Między innymi budynek dawnego kasyna, zakładowej straży pożarnej, łaźnia, magazyn i jeszcze sporo innych.

Zachęcam, żebyście w pobliżu zobaczyli piękny zabytkowy drewniany kościółek świętego Wawrzyńca, który przeniesiony tu został z Knurowa, no i oczywiście znajdujący się też całkiem niedaleko słynny Park Śląski.

Foto: własne

Dodaj komentarz