Muzeum w Raciborzu

Muzeum w Raciborzu

Muzeum w Raciborzu – gdzie to jest?

Muzeum w Raciborzu znajdziecie bardzo blisko Rynku. Podczas naszego pobytu w tym mieście zwiedzaliśmy wystawy w dwóch różnych budynkach. Pierwsza mieści się w dawnym kościele p.w. Ducha Świętego. Natomiast druga po przeciwnej stronie małej ulicy Chopina. Obydwa miejsca zwiedza się z tym samym biletem w dowolnej kolejności. Sama administracja, magazyny, biblioteka i jakieś biura znajdują się jeszcze gdzieś indziej, ale tam już nie zaglądaliśmy.

Królewskie Gimnazjum Ewangelickie i krótka historia placówki

W roku 1819 powstała w Raciborzu szkoła, której pracownicy zbierali przeróżne przedmioty przydatne jako pomoc naukowa na zajęciach z młodzieżą. Były to między innymi numizmaty, rysunki, rzeczy użytkowe z wielu dziedzin życia. Natomiast na początku XX wieku pojawił się pomysł, aby wykorzystać je wszystkie na wystawie dla szerszej publiczności. Ekspozycję urządzono we wspomnianym wyżej budynku kościoła, który od 1911 roku niszczał bo był nieużytkowany. Otwarcie muzeum nastąpiło w 1927. Remont w latach trzydziestych sprawił, że odkryte zostały w świątyni cenne siedemnastowieczne polichromie. Uczyniło to placówkę jeszcze bardziej interesującą. Kolejne ciekawostki pojawiły się po remoncie z lat 1976 – 1983 kiedy odzyskało gotycki wygląd dawne prezbiterium.

Znaczne straty zdarzyły się pod koniec II wojny światowej. Wiele eksponatów zaginęło lub też uległo zniszczeniu. Po działaniach wojennych wznowienie miało miejsce w roku 1948.

Mumia egipska, dawne techniki dentystyczne i… czyli co my tu mamy?

W muzeum możecie zobaczyć sporo wystaw z wielu różnych działów. Około 30 tysięcy eksponatów. W tym pamiątki archeologiczne, historyczne, etnograficzne, artystyczne i jeszcze jakieś inne. Jednakże spośród nich wszystkich największą popularnością cieszą się dwa tematy. Pierwszym jest wystawa zatytułowana „W domu Ozyrysa”. Zobaczycie tu oryginalne zabytki starożytnego Egiptu podarowane przez barona Anzelma von Rothschilda w roku 1861. Jest miedzy innymi prawdziwa mumia i dwa sarkofagi. Drugie miejsce przyznajemy dawnym technikom dentystycznym. Zobaczycie przeróżne fotele stomatologiczne, wiertła do dłubania w zębach, a także budzące sporo dreszczy inne „narzędzia tortur”.

Miłośnikom historii spodoba się może ekspozycja militariów. Jest też coś dla wielbicieli trunków wina i piwa, są przedmioty z śląskiej cyny, ładne piece kaflowe, obrazy członków rodziny cesarskiej i jeszcze trochę innych różności.

Muzeum w Raciborzu, a co jeszcze w pobliżu?

Zachęcamy by wybrać się na zamek. W sąsiedztwie Rynku znajdziecie dwa bardzo cenne kościoły. Jeden z nich nosi imię świętego Jakuba, drugi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W mieście jest też mało znane sanktuarium Maryjne.

Foto: własne

Dodaj komentarz