Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – jedno muzeum w kilku miejscach

Warto wiedzieć, że Mazowsze to nie tylko Warszawa. Jednym z bardziej znaczących  miast regionu jest między innymi Ciechanów. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie obejmuje 2 oddziały w kilku osobnych obiektach zlokalizowanych w różnych miejscach. Główna siedziba znajduje się przy ulicy Warszawskiej, prócz tego Zamek Książąt Mazowieckich i oddział w Gołotczyźnie. Prezentuje zarówno czasy średniowieczne, jak i współczesność. Gromadzi również zbiory archeologiczne, etnograficzne, archiwalne i militarne. W głównym budynku na dwóch  kondygnacjach eksponowane są wystawy stałe: „Utracony świat. Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku”, „Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze” i „Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich”.

Muzeum kładzie duży nacisk na wystawy czasowe oraz imprezy okolicznościowe, takie jak spotkania, odczyty mające na celu upowszechnianie zbiorów i prac badawczych prowadzonych przez muzeum oraz koncerty. Jest również organizatorem lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży.

Zamek Książąt Mazowieckich

Do Muzeum Szlachty Mazowieckiej należy też XIV-wieczny Zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany na bagnach, w zakolu rzeki Łydyni. W zamkowych basztach prezentowana jest multimedialna wystawa poświęcona 300 lat niezależnego Mazowsza, natomiast w Domu Małym obejrzeć można wystawę pt. Fakty i mity ciechanowskiego zamku oraz skorzystać z sali multimedialnej. Na dziedzińcu zamkowym odbywa się wiele imprez patriotycznych, występy zespołów wokalno-instrumentalnych, turnieje rycerskie, spotkania kolekcjonerów. W pierwszą sobotę września na zamku odbywa się impreza cykliczna pt. Spotkania z Historią, której tematyka osadzona jest w realiach mazowieckiego średniowiecza.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – oddział w Gołotczyźnie

W Gołotczyźnie znajduje się Kompleks dworkowo – parkowy. Zwiedzicie tam Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie w którego skład wchodzi „Dworek” hrabianki Aleksandry Bąkowskiej. Na początku XX wieku założyła ona szkołę dla dziewcząt wiejskich. Tutaj jest stała ekspozycja „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach”. Składa się na nią malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego, Jana Chryzostoma Ciemniewskiego i Olgierda Vetesco.

Następnie willa „Krzewnia”,w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski. Na miejscowym cmentarzu w Sońsku znajduje się jego grób. W pobliskich budynkach inwentarskich obejrzyjcie maszyny, pojazdy i narzędzia rolnicze z początku XX w. Natomiast ma terenie kompleksu muzealnego w Gołotczyźnie, wyjątkową rolę pełni dworek drobnoszlachecki wraz ze spichlerzem, przeniesiony z odległego o kilka kilometrów Mężenina -Węgłowice. W jego wnętrzu znajduje się ekspozycja,  która ma charakter multimedialny i interaktywny. Pełni przede wszystkim funkcje edukacyjne i animacyjne.

Muzeum znajduje się na terenie zabytkowego parku.

Dokładne informacje na temat adresów, cen biletów i godzin otwarcia przeczytacie na stronie: https://muzeumciechanow.pl/

Co w pobliżu?

Niedaleko Ciechanowa w Opinogórze znajdziecie Muzeum Romantyzmu, poświęcone przede wszystkim poecie Zygmuntowi Krasińskiemu.

Dodaj komentarz