Muzeum Regionalne w Pińczowie

Muzeum Regionalne w Pińczowie

Muzeum Regionalne w Pińczowie na Ponidziu

Muzeum Regionalne w Pińczowie jest niewielką placówką tego typu. Zwłaszcza w porównaniu z bardziej znanymi ekspozycjami innych regionów Polski. Ale jeżeli będziecie w pobliżu warto zajrzeć. Tym bardziej, że jeden dzień w tygodniu (chyba wtorki ale radzimy sprawdzenie) możliwe jest zwiedzanie bezpłatne. Zresztą nawet jak przyjdziecie kiedyś indziej to majątku nie stracicie bo koszt jest niewielki. Oprócz głównej siedziby, o której piszemy tutaj możliwe jest też zwiedzanie oddziałów czyli dawnej synagogi i domu ariańskiego.

Co można tu zobaczyć?

Najważniejszą część ekspozycji czyli główną siedzibę stanowi dawny klasztor paulinów. Budynek ten powstał w latach 1431 – 1449. Jego przebudowa miała miejsce mniej więcej dwa wieki później. W efekcie zabytek ma kształt czworobocznej bryły, pośrodku której znajduje się wirydarz. Natomiast historia placówki muzealnej sięga roku  1963. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło w 1970.

Wystawy stałe obejmują kilka różnych tematów. I tak dowiecie się tu na przykład co działo się w mieście i okolicy w latach pierwszej i drugiej wojny światowej. Inna wystawa o także historycznej tematyce obejmuje wieki od piętnastego stulecia. Zobaczycie na niej między innymi makietę zamku, którego w rzeczywistości już nie ma. Przeczytacie także co nieco o Republice Pińczowskiej. A gdyby kogoś interesowały jeszcze starsze dzieje to może za sprawą eksponatów przenieść się nawet w czasy paleolitu. Wśród sławnych ludzi, którzy odwiedzali Ponidzie był pisarz Adolf Dygasiński. Umieszczał on w swoich książkach nadnidziańskie krajobrazy, a bohaterów powieści „wysyłał” w te okolice. Jemu też została poświęcona osobna wystawa.

Ogólnie są tu dostępne do oglądania wszelkiego rodzaju dawne dokumenty, rękopisy, militaria, meble, a także to co udało się znaleźć archeologom.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podobnie jak we wszystkich innych muzeach raz po raz pojawiają się także wystawy czasowe. Nie poświęcamy im tu miejsca bo zbyt często musielibyśmy zajmować się aktualizacją tekstu, ale jak kogoś interesuje to w Internecie na pewno znajdzie bieżące informacje na ten temat. Ponidzie to mało znany kawałek naszego kraju. Znajdziecie tu sporo ciekawostek wartych odwiedzenia.

Foto: własne

Dodaj komentarz