Muzeum Radiostacja w Gliwicach

Muzeum Radiostacja w Gliwicach

Muzeum Radiostacja w Gliwicach – pomnik historii

Na szlaku zabytków techniki województwa śląskiego znajduje się miejsce bardzo ważne pod względem historii i to całego świata. Muzeum Radiostacja w Gliwicach – bo o niej mowa. Tutejsza prowokacja  bezpośredni sposób poprzedziła wybuch II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że znajduje się na liście pomników historii.

Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie

Najbardziej charakterystycznym elementem radiostacji jest najwyższa drewniana wieża na świecie i jednocześnie najwyższa konstrukcja drewniana w Europie. Wygląda trochę podobnie do czubka słynnej paryskiej Wieży Eiffla. Powstała w roku 1935. Wyprodukowała ją firma Lorenz AG z Berlina. Obecnie należy do Muzeum w Gliwicach i wraz z przynależącymi budynkami jest jednym z oddziałów tego muzeum, podobnie jak Zamek Piastowski, Willa Caro i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. Najlepiej przyjechać tu w sobotę, kiedy jest bezpłatnie.

Maszt składa się z modrzewiowych bali połączonych ponad szesnastoma tysiącami mosiężnych śrub. Na szczyt prowadzi drabina z 365 szczeblami. Najwyższy z czterech podestów znajduje się na wysokości ponad 109 metrów. Podobno przy dobrej pogodzie widać  stąd Tatry. Niestety nie mamy możliwości tego sprawdzić bo na konstrukcję turyści wchodzić nie mogą.

Radiostacja przy ulicy Tarnogórskiej (czyli ta, którą tu opisujemy) była drugą w Gliwicach. Wcześniejsza znajdowała się na ulicy Radiowej i już nie istnieje, a jej budynek obecnie zajmuje szpital. Retransmitowała głównie audycje rozgłośni wrocławskiej, choć także nadawała programy własne. Sygnał był słyszany na całym terytorium Europy.

Radiostacja w Gliwicach i II wojna światowa.

Bardzo ważne wydarzenia w historii świata miały miejsce w 31 sierpnia1939 roku. Trzeba pamiętać, że Gliwice były wtedy miastem należącym do Niemiec, ale bardzo blisko granicy z Polską. Około 10 kilometrów. Siedmioosobowy oddział funkcjonariuszy niemieckiej służby bezpieczeństwa wdarł się do budynku. Udając Polaków sterroryzowali obsługę radiostacji i po polsku odczytali odezwę „Uwaga tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach.” Nie wiedzieli jednak, że główne studio nadawcze znajdowało się we wspomnianym wyżej budynku na Radiowej. Natomiast sygnał mikrofonów przy ulicy Tarnogórskiej docierał w odległości tylko kilku kilometrów. Ale to wystarczyło by propaganda niemiecka podała „ważny powód” do rozpoczęcia ataku na państwo polskie. Winą bowiem za napad obarczono Polaków, a Niemcy „bronili się” przed dalszą „polską agresją”. Zresztą podobnych prowokacji i pretekstów do wybuchu wojny hitlerowcy wymyślili jeszcze trochę więcej. Ta w Gliwicach jest chyba najbardziej znana.

Muzeum przy Tarnogórskiej

Oprócz opisanego wyżej masztu przy ulicy Tarnogórskiej urządzone jest małe muzeum, w którym zobaczyć możemy dawne urządzenia wykorzystywane w rozgłośni radiowej. Zwiedzający oglądają także film o tamtych historycznych wydarzeniach. Moim zdaniem przydałoby się jednak poprawić jakość dźwięku.

Foto: własne

Dodaj komentarz