Muzeum Przemysłu Naftowego - Bóbrka

Muzeum Przemysłu Naftowego - Bóbrka

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

W Polsce też mamy ropę naftową. Wprawdzie nie tyle co w Kuwejcie, ale mamy. I możecie się o tym przekonać zwiedzając bardzo ciekawe Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce niedaleko Jasła i Krosna na Podkarpaciu (tereny Beskidu Niskiego).

Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej

Tak, tak. Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej powstała w naszym kraju w roku 1854. A dokładnie na ziemiach należących do naszego kraju, wtedy był to okres zaborów. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Globassa Zrencki. W ciągu około 30 lat powstało ponad 60 szybów zwanych kopankami. Niektóre dość płytkie (kilka metrów), ale niektóre sięgające aż 150 metrów. Kopalnia nadal działa, wydobywając około 3 i pół tony surowca na dobę. Na jej terenie działa też muzeum, o którym piszemy tutaj. Jego pomysłodawcą był Adam Hoszowski. Miejsce zostało wpisane na listę pomników historii.

Muzeum Przemysłu Naftowego – co można tu zobaczyć?

Muzeum w Bóbrce jest skansenem zajmującym sporą powierzchnię. Na zwiedzenie wszystkiego trzeba przeznaczyć kilka godzin. Znaczną część ekspozycji stanowią wspomniane wyżej dawne szyby.

Nie mogło zabraknąć wystawy poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi. To on wynalazł lampę naftową i jako pierwszy człowiek na świecie zrobił z ropy naftowej użytek. Zapewne on sam nie miał pojęcia jak wielkim bogactwem będzie ropa kilkadziesiąt lat po jego odkryciach. Jedną z ciekawszych pamiątek po tym uczonym jest obelisk, który on sam postawił w roku 1872. Jest też budynek nazwany „Domem Łukasiewicza”, a w nim między innymi wystawa geologiczna, fotografie i piękna kolekcja lamp naftowych. Jedno z pomieszczeń tego domu urządzono jak aptekę, w której sam pan Ignacy kiedyś pracował i (dzięki urządzeniom multimedialnym) do nas przemawia.

Jest tu dawna kuźnia, dawna stacja benzynowa (taka jak w czasach PRL – u) i jeszcze sporo innych ciekawostek.

Można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem. Czynne jest we wszystkie dni oprócz poniedziałków. Na miejscu jest też restauracja i można kupić pamiątki.

Co jeszcze polecamy?

Miłośnikom lamp naftowych polecamy piękną ich kolekcję w Krośnie w tamtejszym Muzeum Podkarpackim.

Foto: własne

Dodaj komentarz