Muzeum Pogranicza w Działdowie

Muzeum Pogranicza w Działdowie

Muzeum Pogranicza w Działdowie – wystawa w Ratuszu

Muzeum Pogranicza w Działdowie ma swoje oddziały w dwóch miejscach. Jeden z nich znajduje się na terenie dawnego krzyżackiego zamku, natomiast druga (którą opisujemy tutaj) w Ratuszu. Łączy ona w sobie interaktywne prezentacje multimedialne z ekspozycją  w gablotach. Wszystko zwiedza się w porządku chronologicznym. Gościom towarzyszą pieśni chóralne oraz odgłosy średniowiecznej codzienności. Informacje w każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Co my tu mamy?

Cała wystawa obejmuje kilka sal, a podczas zwiedzania poznacie krok po kroku państwo krzyżackie.

W sali pierwszej dowiecie się co nieco o początkach Zakonu, obejrzycie  filmowe prezentacje. Usłyszycie jakie były główne przyczyny powstania bractwa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Poznacie też w którym miejscu je założono oraz jak to się stało, że zakonnicy spod znaku czarnego krzyża trafili w końcu na ziemię chełmińską i michałowską. Na interaktywnej mapie zaobserwujecie ekspansję terytorialną państwa krzyżackiego. Posłuchacie trochę o historii miasta Działdowa oraz roli, jaką odegrał w nim zakon krzyżacki.

W sali drugiej dominują podwieszone nad przeszkoloną podłogą ekrany dotykowe. Na każdym z nich są treści poruszające różnorodną tematykę średniowiecza. A więc codzienne życie ówczesnego człowieka, organizację i hierarchię zakonną, średniowieczne osiągnięcia inżynieryjne. Poznacie sylwetki wielkich mistrzów krzyżackich oraz tajniki ówczesnej kuchni. Wybrane przepisy średniowieczne możecie wysłać na dowolny adres internetowy. Pod szklaną podłogą znajduje się wielka mapa obrazująca zasięg terytorialny państwa krzyżackiego w poszczególnych okresach swego istnienia.

Idziemy dalej

W kolejnym pomieszczeniu znajduje się ekspozycja poświęcona rodzajom i typom średniowiecznej broni. Także taktyce i strategii prowadzenia wojen. Na końcu sali stoi makieta, na której zobaczycie kształt działdowskiego zamku z drugiej połowy XIV wieku.

Tematyka następnej sali skupiona jest wokół schyłku i upadku państwa krzyżackiego. W pomieszczeniu dominuje duży „stół” pełniący funkcję ekranu projekcyjnego. Dowiecie się tu o przyczynach konfliktu z Polską. W jego efekcie doszło do wielkiej wojny w latach 1409-1411. Poznacie genezę i przebieg słynnej bitwy pod Grunwaldem oraz liczebność wojsk biorących w niej udział. Na jednym ze stanowisk poznamy też współczesne losy zakonu krzyżackiego.

W sali kinowej na dużym ekranie prezentowane są trzy filmy dokumentalne tematycznie związane z zakonem krzyżackim. Natomiast na poddaszu stanowiska przeznaczone są głównie dla dzieci i młodzieży. Znajdują się tu między innymi: atrapa średniowiecznego pręgierza z możliwością przywiązania, kopia średniowiecznego uzbrojenia czy imitacja zamkowej celi. Przy jednym ze stanowisk mamy możliwość zrobienia sobie zdjęcia. jeśli zechcecie wybierzecie sobie strój średniowieczny, a fotkę wyślecie na adres e-mailowy. W multimedialnych goglach obejrzycie sceny batalistyczne oraz zwiedzicie w formacie 3D działdowski zamek z czasów krzyżackich.

Wszystkich zainteresowanych Krzyżakami zapraszamy też do zwiedzania zamków między innymi zamek w Ketrzynie, Malborku, Nidzicy. Przedstawiamy też na naszej stronie mniej znany zamek krzyżacki w Olsztynku. Niestety nie da się go zwiedzać. Zachęcamy tez do odwiedzenia niedaleko stąd Lidzbarku Welskiego

Dokładne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie: https://muzeum.dzialdowo.pl/

Informacje & Foto: od Administracji Muzeum

 

 

Dodaj komentarz