Muzeum Krzyża Świętego

Muzeum Krzyża Świętego

Muzeum Krzyża Świętego w sąsiedztwie sanktuarium

Muzeum Krzyża Świętego na Górze Świętej Anny znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie słynnego tutejszego sanktuarium. Mijacie je dosłownie po drodze, kiedy idziecie do Pomnika Czynu Powstańczego, tudzież do amfiteatru. Przechodzicie też obok jeśli wybieracie się na spacer po dawnym kamieniołomie. Pomysłodawcami tutejszej placówki są właściciele znajdującego się kilka kilometrów stąd Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej. Otwarcie ekspozycji odbyło się całkiem niedawno bo w czerwcu 2020 roku. Na siedzibę wybrano stary budynek z początku osiemnastego stulecia. Zamieszkiwała go kiedyś rodzina von Gaschin – fundatorzy tutejszej kalwarii. Swego czasu mieściły się w nim też Dom Pielgrzyma i Karczma.

Co my tu mamy?

W dziesięciu salach wystawowych możecie zobaczyć mnóstwo eksponatów związanych z kultem świętego krzyża. A więc krzyże, krzyżyki wiszące, stojące, malowane w różnych kształtach i na wiele sposobów zdobione. Pochodzą one z różnych miejsc i w różnych czasach zostały utworzone. Są też rzeźby i obrazy przedstawiające scenę ukrzyżowania.

Co ciekawe niektórzy święci Kościoła mają w rękach krzyż jako atrybut na rzeźbach i wizerunkach. Na przykład między innymi święta Teresa. Na jednej ze ścian wiszą obrazy właśnie z takimi świętymi. W innym z pomieszczeń nazwanym „Salą Tysiąca Krzyży” (czy rzeczywiście jest ich tu tyle nie daliśmy rady sprawdzić) dowiecie się jak po znaku krzyża można odróżnić wyznania chrześcijańskie.

Znajdujemy się w miejscu poświęconym świętej Annie Samotrzeciej jedna z ekspozycji poświęcona jest szczególnie babci Pana Jezusa. A więc różnego rodzaju związane z nią dewocjonalia i wizerunki. Także tutejsze modlitewniki, śpiewniki, laski pielgrzymie i tym podobne rzeczy. Warto też spojrzeć na piękne przedsoborowe ornaty.

Aktualności na temat placówki możecie sprawdzać na stronie:

https://www.facebook.com/Muzeumkrzyza/

albo pytać pod telefonem: 506 140 510

Muzeum zaprasza w sezonie letnim w godzinach 10.00 – 18.00

Ponieważ jest to nowa ekspozycja z biegiem czasu zapewne będzie przybywać zarówno eksponatów jak i atrakcji.

Co jeszcze w pobliżu?

Góra Świętej Anny znana jest też z historii powstań śląskich. Dlatego jeśli będziecie w pobliżu zachęcamy do obejrzenia jeszcze Muzeum Czynu Powstańczego.

Foto: własne

Dodaj komentarz