Muzeum Czynu Powstańczego

Muzeum Czynu Powstańczego

Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny – dlaczego tutaj?

Na Górze Świętej Anny toczyły się ciężkie walki powstańcze w maju roku 1921. Nic więc dziwnego, że właśnie tu znajdziecie pamiątki po tamtych wydarzeniach. Jedną z nich jest Pomnik Czynu Powstańczego stojący nad amfiteatrem. Natomiast druga to właśnie opisywane przez nas w tym miejscu Muzeum Czynu Powstańczego. Zachęcam do zwiedzenia kiedy będziecie z wycieczką lub pielgrzymką w słynnym sanktuarium.

Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Ekspozycja, o której piszemy jest częścią – oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego, którego główna siedziba stoi w Opolu. Pomysł upamiętnienia powstań śląskich w tutejszej filii pojawił się w roku 1961, czyli czterdzieści lat po ostatnim i najcięższym z nich. Otwarcie wystawy miało miejsce w roku 1964. Początkowo mieściła się ona w budynku szkoły w Leśnicy. Nieprzypadkowo bowiem stacjonowało tam dowództwo Katowickiego Pułku Powstańczego. W roku 1980 nastąpiła przeprowadzka i teraz możecie zwiedzać w Domu Polskim czyli siedzibie Związku Polaków w Niemczech z czasów międzywojennych.

Muzeum Czynu Powstańczego – co tu możecie zobaczyć?

Eksponatów jest bardzo dużo. Wiele z nich stanowią dawne dokumenty, fotografie, gazety z lat powstań śląskich i plebiscytu. Są sztandary bojowe, stroje, dawna broń. Część wystawy poświęcona jest też ruchowi pątniczemu na Górę Świętej Anny, tutejszym franciszkanom, a także Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Dowiecie się na czym polegała działalność polskiego ruchu narodowego na Śląsku już od roku 1848, Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Do atrakcji wymienianych w przewodnikach należy multimedialny spektakl „Panorama Powstań Śląskich”. Jest jeszcze od niedawna dział przyrodniczy. Raz po raz organizowane są różne wystawy czasowe.

Na stronie firmowej placówki warto sprawdzać aktualne informacje. Zwłaszcza w temacie dni i godzin otwarcia, a także cen biletów.

Zaproszenie do innych muzeów

Na Górze Świętej Anny w pobliżu sanktuarium znajdziecie jeszcze Muzeum Krzyża Świętego w sąsiedztwie sanktuarium. Jeśli kogoś interesuje tematyka powstańcza to polecamy wystawę w Świętochłowicach. Mamy oczywiście na myśli Muzeum Powstań Śląskich.

Foto: własne

Dodaj komentarz