Miasta Śląska Cieszyńskiego - Ustroń

miasta Śląska Cieszyńskiego, Ustroń,

Miasta Śląska Cieszyńskiego – Ustroń jednym z nich

Wymieniając najciekawsze Miasta Śląska Cieszyńskiego – Ustroń trzeba wspomnieć na jednym z pierwszych miejsc.  Należy bowiem do najbardziej popularnych miejscowości turystyczno – wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. W ciepłe dni, przyjeżdża tu wiele, wiele ludzi. Jedni zdobywają góry, inni idą na spacer nad Wisłę, a jeszcze niektórzy wolą odwiedzać lokale gastronomiczne, których jest tu mnóstwo. Zimą przybywają narciarze, żeby korzystać z okolicznych stoków do zjeżdżania. Są też liczne sanatoria, a w nich leczą się kuracjusze.

Położenie i krótka historia Ustronia

Miasto leży w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim pomiędzy stokami Równicy i Czantorii. Sąsiaduje z nie mniej popularną Wisłą (miastem Wisłą). Stałych mieszkańców liczy około 15 tysięcy. Jednak z powodu stałej obecności turystów na ulicach Ustronia często, zwłaszcza w weekendy panuje tłok.

Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pojawiają się już w 1305 roku, kiedy należała najpierw do księstwa cieszyńskiego. Natomiast później przez ponad czterysta lat do monarchii Habsburgów.

Nie ominęły okolicy  walki na tle religijnym. Najbardziej znana jest wojna trzydziestoletnia (1618 – 1648), w której naprzeciw siebie stanęli protestanci i katolicy. Na szczęście obecnie obydwie gałęzie chrześcijańskie żyją zgodnie na terenie Śląska Cieszyńskiego. Więc jest tu dużo zarówno katolików, jak też ewangelików.

Być może wielu czytelników się zdziwi, ale przez pewien czas Ustroń był też ośrodkiem przemysłowym. W osiemnastym wieku została tu wybudowana huta, później też browar, cegielnia, papiernia i sporo innych zakładów.

Do Polski miasto zostało przyłączone w roku 1920.

Co warto zwiedzić w Ustroniu?

W Ustroniu warto zobaczyć: Leśny Park Niespodzianek, kościoły, muzea.

Można przejść się wzdłuż Wisły z Centrum do Ustronia Polany, a stąd  wyciągiem krzesełkowym warto wjechać na Czantorię.

Kościół świętego Klemensa

Ustroń już w piętnastym wieku miał swoją parafię, a wierni gromadzili się w niewielkim drewnianym kościółku. Kościół ten podczas reformacyjnych zawirowań przechodził na własność to ewangelików to katolików, a w końcu osiemnastego wieku trzeba go było zamknąć z powodu fatalnego stanu budynku.

Na terenie nieistniejącego już wtedy sierocińca jezuickiego stała kaplica, którą rozbudowano tworząc barokowo – klasycystyczną świątynię poświęconą w roku 1788.

W późniejszych czasach kościół jeszcze rozbudowywano, poszerzano, by w 1840 roku przybrał obecny kształt.

Do najciekawszych elementów wyposażenia należą zabytkowa chrzcielnica, ambona, organy, stacje drogi krzyżowej. Na zewnątrz przy wejściu do kościoła stoją kamienne figury świętego Józefa i świętego Jana Nepomucena.

Górskie szlaki piesze z Ustronia

Z miasta prowadzą w góry szlaki turystyczne, więc warto spróbować wejść na Równicę, Czantorię lub Orłową.

 

czerwony –  z Polany na Równicę (1.30 godz. – z powrotem 1 godz)

czerwony – z Polany na Czantorię  (1.45 godz. – z powrotem 1.15 godz.)

żółty – z Ustronia Zdroju na Małą Czantorię (1.45 godz. – z powrotem 1.30)

niebieski –  z Ustronia Zdroju na Wielką Czantorię (2.30 godz. – z powrotem 1.45 godz.)

zielony – z Ustronia Polany na Orłową (1.45 godz. – z powrotem 1.15 godz)

czerwony –  z Ustronia Zdroju na Równicę (1.30 godz. – z powrotem 1 godz.)

Foto: własne

10 thoughts on “Miasta Śląska Cieszyńskiego – Ustroń

Dodaj komentarz