Królowa Luiza i skansen

Królowa Luiza i skansen

Królowa Luiza i skansen wojskowy w Zabrzu

Królowa Luiza i skansen wojskowy w Zabrzu da się zaliczyć podczas jednej wycieczki, bowiem sąsiadują ze sobą. Więc opisujemy je razem.

Sztolnia czyli co wiemy o górnictwie?

Skansen Górniczy Królowa Luiza jest podzielony na dwie części. Jedna znajduje się na ulicy Sienkiewicza, a druga  przy ulicy Wolności. Są niedaleko od siebie i można zwiedzać z tym samym biletem.
Kopalnia „Królowa Luiza” razem z zabytkową kopalnią „Guido” stanowią filie Muzeum Górnictwa Węglowego, którego główna siedziba znajduje się w Zabrzu przy ulicy 3 – Maja.

Pod ziemią

Kopalnia węgla kamiennego Królowa Luiza powstała w roku 1791. Tutejsza podziemna trasa turystyczna pozwala  dosłownie poczuć się jak górnik w kopalnianym korytarzu. Atrakcję zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada o pracy w kopalni, pokazuje różne górnicze maszyny, w tym kombajny, strugi, wrębiarki, taśmociągi. Urządzenia te można nie tylko zobaczyć, ale są na oczach turystów na chwilę włączane, dzięki temu widać (i słychać) jak kiedyś działały. Więc sporo się dowiemy.
Podczas przejścia pod ziemią obowiązkowo na głowie trzeba mieć kask ponieważ są dość długie odcinki w których trzeba iść w bardzo pochylonej pozycji i gdyby nie ten kask na pewno niejeden nabiłby sobie guza. Na trasie są multimedialne urządzenia. Pozwalają one oglądać króciutkie filmy lub bawić się w rozwiązywanie górniczych zagadek.

Jeszcze jedna frajda to przejażdżka podziemnym kopalnianym pociągiem, w którym przez kilka minut wyobrazimy sobie siebie jako górnika, który jedzie na szychtę. Od niedawna Królowa Luiza ma także spływ łodziami.

Bilety w kasie są w różnych wariantach, aby wycieczkę dostosować do możliwości kondycyjnych i zasobu portfeli. Są wersje tańsze (krótsze) i droższe zajmujące więcej czasu i więcej atrakcji po drodze.

Ciekawy plac zabaw

Bilet do kopalni pozawala na skorzystanie ze znajdującego się na terenie Królowej Luizy placu zabaw. Nazwany ciekawie – C 12. Warto pamiętać, że litera C jest oznaczeniem chemicznym węgla. Plac ten wyposażono w kilka urządzeń „naukowo – badawczych” dla dzieci. Jest tu też między innymi labirynt, piaskownica dla maluchów oraz bufet z przekąskami i napojami.

Królowa Luiza i skansen wojskowy

Dosłownie obok Sztolni przy ulicy Sienkiewicza jest jeszcze atrakcja innego rodzaju – Park Techniki Wojskowej. Dlatego napisaliśmy, w tytule Królowa Luiza i skansen wojskowy. Zobaczycie tu pojazdy pancerne, czołgi, samoloty, wyrzutnie rakiet i inne używane w armii sprzęty. Pochodzą one głównie z czasów II wojny światowej i Ludowego Wojska Polskiego.

Warto podkreślić, że mimo sędziwego wieku sprzęt ten jest w większości przypadków sprawny technicznie. Do największych największych atrakcji należy czołg T-34, jaki brał udział w filmie „Czterej pancerni i pies”.

Za dodatkową opłatą możliwa jest przejażdżka jednym z pojazdów (nawet czołgiem).

Co jeszcze w okolicy?

Jak będziecie w Zabrzu zachęcam też do odwiedzenia Kopalni Guido i ogrodu botanicznego.

Foto własne.

 

 

7 thoughts on “Królowa Luiza i skansen wojskowy w Zabrzu

Dodaj komentarz