Krapkowice na Opolszczyźnie

Krapkowice na Opolszczyźnie

Krapkowice na Opolszczyźnie – małe powiatowe miasto

Krapkowice na Opolszczyźnie są niezbyt duże. Na około 21 kilometrach kwadratowych mieszka tu tylko około 17 tysięcy osób. Mimo to są siedzibą powiatu. Przez miasto przepływa Odra i mniej znany jej dopływ – Osobłoga. 24 kilometry stąd dojedziecie do granicy z Czechami.  Niedaleko jest też do innych ciekawych miast i miejsc – Opola, Głogówka, Gogolina, Góry Świętej Anny. Natomiast w pobliskiej Mosznej zobaczycie piękny pałac, a w Kamieniu Śląskim zwiedzicie sanktuarium świętego Jacka i jeszcze Ligocie Dolnej Muzeum Sztuki Sakralnej. A więc można to wszystko zaliczyć praktycznie podczas jednej wycieczki.

Co warto zwiedzić Krapkowicach?

Krapkowice nie należą ani do największych ani najbardziej znanych turystycznych hitów regionu. Ale jeżeli będziecie przejazdem albo w pobliżu to warto się na chwilę zatrzymać bo jednak co nieco ciekawostek się tu znajdzie.

Spośród zabytków warto wymienić zamek. Niestety nie jest dostępny do zwiedzania, gdyż mieści się w nim szkoła. Najstarszy dom na Rynku pochodzi z siedemnastego lub osiemnastego stulecia (różne źródła różnie podają). Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościół św. Mikołaja. Zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich z ładnie prezentującą się wieżą bramy Górnej (można na nią wejść). W dzielnicy Otmęt są ruiny rycerskiego zamku i zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze jeden zamek stoi w pobliskim Rogowie Opolskim.

Ciekawostką na terenie Krapkowic jest kilka małych pomników butów (tak butów!). Jest to upamiętnienie tradycji obuwniczych miejscowości. Natomiast miłośnicy atrakcji na wodzie znajdą tu port jachtowy.

Krótka historia Krapkowic

Jeśli chodzi o historię to prawa miejskie Krapkowice dostały dawno temu bo już w roku 1284. W dokumentach pojawiają się jeszcze wcześniej – w 1204 ale pod nazwą Chrapkowice. Na przestrzeni dziejów funkcjonowały też nazwy Krapowice, Krapitz (to po niemiecku), a nawet Kropiwnica nad Odrą. Pierwotnie miasto należało do książąt opolskich. W roku 1531 zaczęli tu panować Habsburgowie, a od XVIII stulecia dostało się pod władze Królestwa Prus. Pod względem wyznaniowym i narodowościowym cała okolica była mieszanką. Zamieszkiwali tu Niemcy, Polacy i Żydzi. Ewangelicy, katolicy i wyznawcy judaizmu. Natomiast polska administracja wróciła tu w roku 1945.

Foto: wlasne

Dodaj komentarz