kościół w Svabenicach

kościół w Svabenicach

Kościół w Svabenicach i sanktuarium Krtiny na Morawach w Czechach

Czesi uchodzą za bardzo zlaicyzowany naród. Mimo to jest w tym kraju wiele pięknych kościołów, które warto zobaczyć. Na przykład polecane tutaj kościół w Svabenicach i sanktuarium Krtiny.

Svabenice- kościół świętego Michała

Niewielka czeska miejscowość Svabenice leży niedaleko miasta Vyskov w diecezji ołomuńskiej na Morawach. W dawniejszych czasach stał tu zamek Svabenickich panów, ale nie ma już po nich śladu. Nad wioską góruje piękna świątynia uznana jako Zabytek Kultury Republiki Czeskiej.

Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu został wybudowany podobno na początku XIV wieku. Jednak nie dotrwał do dzisiaj, gdyż spłonął w pożarze w roku 1718. Ten obecny wybudowano około 30 lat później jako świątynię parafialną dla kilku okolicznych wsi. Jest w stylu barokowym, a patronat nad jego budową objął kardynał Wolfgang Hanibal Schrattenbach. W połowie XIX wieku miał miejsce generalny remont fasady i wieży. Autorem głównego marmurowego ołtarza wyrzeźbionego w roku 1904 był Ferdinand Neumann z Kromeriz. Waży ponad 4 tony. Warto też zwrócić uwagę na piękny krzyż wzorowany na dziele Josefa Myslbeka (wybitny czeski rzeźbiarz przełomu XIX i XX wieku).

Świątynia ma długość 38 metrów, szerokość 16 metrów, a wieża wznosi się na wysokość 53 metry.

Na pagórku niedaleko kościoła znajduje się niewielka kaplica. Od kilkunastu lat w parafii posługują kapłani z Polski.

Sanktuarium Krtiny

Krtiny to niewielkie miasto też na Morawach. W przeszłości miejsce to nazywane też było Doliną Chrztów. A nazwa wzięła się stąd, że według wierzeń działali tu w IX wieku święci bracia Cyryl i Metody. Udzielali oni tutejszej ludności pierwszego z sakramentów. Nad okolicą góruje kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy. Nie bez powodu mówi się o tym miejscu Perła Moraw. Podobnie jak wiele innych w regionie świątynia jest zbudowana w stylu barokowego gotyku (łączący elementy gotyckie i barokowe). Jej architekturę opracował słynny w okolicy mistrz Jan Błażej Santini – Aichel. Realizacją projektu zajmował się budowniczy z Brna Franciszek Ritz. W ołtarzu głównym stoi koronowana gotycka trzynastowieczna kamienna figura Matki Bożej nazywana Krtińską Madonną, przyciągająca od wieków pielgrzymki.

W świątyni zachwycają wspaniałe freski na suficie namalowane przez artystę z Brna Jana Jerzego Etgensa. Jest też sporo pięknych obrazów i rzeźb wykonanych przez wybitnych malarzy i rzeźbiarzy

Ciekawostką jest fakt, że do XVIII wieku były w tym miejscu dwa inne kościoły. Jeden romański i jeden gotycki. Żaden z nich do naszych czasów się nie uchował. Ten obecny budowano w latach 1728-1750. Ma 65 metrów długości, 35 metrów wysokości i 35 metrów szerokości. Wieża sięga 73 metry. Obok kościoła w krużganku stoi kaplica świętej Anny. Jest tam też kurant mnóstwem powieszonych dzwonków, które wygrywają melodie.

Ruch pątniczy w Krtinach osłabł podobnie jak w wielu innych czeskich ośrodkach kultu za panowania cesarza Józefa II, który wydał zakaz pielgrzymowania do miejsc świętych, a także w czasach komunistycznych. Obecnie sanktuarium jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc nowożeńców, którzy wybierają tę świątynię na uroczystość zaślubin.

Co w pobliżu?

Koniecznie warto wybrać się na Morawski Kras, zobaczyć jaskinie i Przepaść Macochy. Warto też zwiedzić Ołomuniec i Buchlovice z przepięknym zamkiem.

Foto: własne

5 thoughts on “Kościół w Svabenicach i sanktuarium Krtiny

Dodaj komentarz