Kościół świętego Marcina w Jaworze

Kościół świętego Marcina w Jaworze

Kościół świętego Marcina w Jaworze warto zobaczyć

Zabytek, o którym tu piszemy czyli kościół świętego Marcina w Jaworze jest najstarszą budowlą sakralną w tym mieście. Powstał prawdopodobnie około roku 1330. Istnieją nawet wzmianki  o innej świątyni parafialnej już w roku 1242 na tym samym miejscu. To jeden z najpiękniejszych tutejszych zabytków. Warto też wiedzieć, że od początku znajdował się wewnątrz murów miejskich w północno zachodniej ich części.

Obecna budowla reprezentuje styl gotycki. Do jej budowy użyto granitu i piaskowca. Jak to zwykle bywa w ciągu wieków była kilkakrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Pojawiały się coraz to nowe elementy takie jak na przykład boczne kaplice. Ostatni poważny remont odbył się w roku 1962.

W 1523 na ponad 120 lat przejęli ten kościół ewangelicy.

Architektura i wystrój

Najstarszą częścią jest prezbiterium. Ma ono wymiary 9 na 21 metrów.

Cały kościół ma trzy nawy. Wszystkie są równej wysokości niespełna 14 metrów. Chociaż mają różną szerokość (6,5; 10,4 i 7,2 metra). Ciekawostką architektoniczną jest fakt, że każda z nich nakryta jest osobnym dwuspadowym dachem. Świątynia jest długa na 53 metry, a szeroka na 21. Zachowało się całkiem sporo elementów wczesnogotyckich. Na przykład piękne portale. Warto spojrzeć w górę na krzyżowo – żebrowe sklepienie zdobione roślinnymi malowidłami. Witraże pochodzą z wieku dziewiętnastego.

Jeśli chodzi o wieże, to jedna z nich zawaliła się w roku 1533. Odbudowana została tylko do wysokości szczytu. Natomiast druga – północna powstała nieco później. Od strony zachodniej jest jeszcze niewysoka wieża o okrągłej podstawie.

Surowe gotyckie wnętrze wypełniają liczne rzeźby, obrazy i boczne ołtarze. Wystrój jest wiec typowo barokowy. W ołtarzu głównym zobaczycie obraz przedstawiający św. Marcina namalowany przez Antona Schefflera. Poszukajcie też dwóch innych dzieł sztuki ze świętym Marcinem. Mianowicie czternastowiecznej rzeźby i tympanonu nad jednym z portali przedstawiających tę postać.

Wokół zabytku zachowało się sporo epitafiów – pamiątek po dawnym tutejszym cmentarzu.

Co w pobliżu?

Jawor jest ładnym, chociaż niewielkim miastem. Warto przejść się na rynek, spojrzeć na ratusz. No i koniecznie zwiedzić wpisaną na listę UNESCO tutejszą Świątynię Pokoju. W mieście znajduje się także zamek i sporo innych zabytków, chociaż trzeba przyznać, że niektóre z nich wołają o remont.

Foto: własne

Dodaj komentarz