kościół w skansenie w Nowym Sączu

kościół w skansenie w Nowym Sączu

Kościół w skansenie w Nowym Sączu pod wezwaniem św Piotra i Pawła

Na temat sądeckiego skansenu pisaliśmy już artykuł. Jednakże są tu obiekty, którym warto poświęcić osobny tekst. Przede wszystkim piękne drewniane kościółki różnych wyznań. Między innymi łemkowska cerkiew. Tym razem dając w tytule kościół w skansenie w Nowym Sączu mamy na myśli ten pod wezwaniem św Piotra i Pawła.

Kościół z Łososiny Dolnej

Zabytek pochodzi z Łososiny Dolnej, gdzie powstał w 1739 roku. Inicjatorem jego budowy był ksiądz Piotr Przedborski. Jako świątynia parafialna służył w tej miejscowości niemal 300 lat. W roku 1987 powstał w Łososinie nowy kościół większy, murowany. Natomiast kilka lat później w 2003 roku ten stary drewniany znalazł swoje miejsce w skansenie,  gdzie odbyła się ponowna jego rekonstrukcja i konsekracja.

Architektura i wystrój kościoła św Piotra i Pawła w Nowym Sączu

Kościółek jest jednonawowy, orientowany czyli zwrócony w kierunku Jerozolimy. Ma prostokątne prezbiterium, a obok znajduje się zakrystia. Na zewnątrz przyciąga uwagę kwadratowa wieża. Stoi ona nad kruchtą i ma konstrukcję słupową. Oprócz niej jest też mała wieżyczka sygnaturka. Obie wieże są zwieńczone blaszanym, baniastym hełmem z latarnią. Dach jest dwukalenicowy pokryty gontem. Wyraźnie wyższy nad nawą, a niższy nad prezbiterium. Jedną z charakterystycznych cech architektonicznych są tak zwane „soboty” czyli podcienia pozwalające ludziom czekającym na Mszę schronić się przed deszczem. (Dawniej, gdy Msze odbywały się wczesnym rankiem, a do kościoła było daleko, wiele ludzi przychodziło pod świątynię już w sobotnie popołudnie oczekując do niedzieli). Soboty te są częściowo oszalowane.

Autorką projektu polichromii we wnętrzu kościoła jest Maria Ritter, a wykonali ją Tadeusz i Zofia Knaus. Polichromia ta powstała w roku 1966. Natomiast na chórze zachowały się fragmenty osiemnastowiecznej polichromii rokokowej. Cennym elementem wyposażenia są też ołtarze. Jeden główny i dwa boczne z połowy osiemnastego wieku, a inne dwa boczne z wieku dziewiętnastego. Organy powstały na początku dwudziestego stulecia. Zabytkowe są też kamienne chrzcielnica, kropielnica oraz obrazy stacji Drogi Krzyżowej.

Kościół wciąż pełni funkcje sakralne i odbywają się w nim nabożeństwa.

2 thoughts on “Kościół w skansenie w Nowym Sączu

Dodaj komentarz