Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu – neogotycki zabytek

Na Górnym Śląsku jest wiele pięknych przykładów neogotyku. Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu to jeden z nich. Znajdziecie go bardzo blisko zamku. Więc jeśli lubicie takie miejsca warto zaliczyć go podczas wycieczki.

Nie pierwsza świątynia w tym miejscu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu dokładniej na Ostrogu stał już w trzynastym stuleciu. Oczywiście wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Był drewniany i nie służył jako parafialny. Spłonął w pożarze, chociaż historycy nie są zgodni czy w roku 1574, a może w 1637. Tak czy owak świątynia została ponownie zbudowana, na nowo konsekrowana, raz po raz rozbudowywana i upiększana. Ale też nie doczekała do naszych czasów. Ze względu na stale rosnącą liczbę wiernych i konieczność dokonania kolejnych przeróbek postanowiono wznieść budynek jeszcze raz, praktycznie od nowa. Stary barokowy przeniesiono do Zawady Książęcej, gdzie też został zniszczony od pioruna w roku 1992. Postanowienie o budowie obecnego kościoła nastąpiło w roku 1856, a jej zakończenie dziesięć lat później.

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu – architektura i wystrój

Budynek świątyni jest trójnawowy z transeptem. A więc stoi na planie krzyża. Nawa główna jest dwukrotnie wyższa od bocznych i wspiera ją dziesięć filarów z piaskowca. Autorem projektu został niemiecki architekt Vincenz Statz, natomiast ołtarzami zajął się rzeźbiarz Adalbert Sickinger. Wizerunek patrona Kościoła czyli Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Jezusowi widnieje w ołtarzu głównym. Pod nim piękna ikona Matki Bożej nazywanej Ostrogską. W ogóle jest tu sporo rzeźb, malowideł, witraży i innych ozdób, na których warto „zawiesić oko”. Duże zainteresowanie i kult wiernych przyciąga w bocznym ołtarzu obraz Jezusa Boleściwego wykonany na desce w XVII lub XVIII wieku. W jego sąsiedztwie zauważycie sporo wotów dziękczynnych.

Na zewnątrz uwagę przyciąga ciekawa wieża, która wygląda jakby oblepiona wieloma małymi iglicami różnej wysokości. Podobnie przyozdobione są ściany zewnętrzne. Wokół kościelnego ogrodzenia stoją małe kapliczki z wydarzeniami życia Jezusa.

Zniszczenia wojenne i powódź

Sporych zniszczeń doznał kościół pod koniec II wojny światowej, kiedy trwało bombardowanie Raciborza. Natomiast podczas wielkiej powodzi w roku 1997 woda sięgała na metr wysokości ścian. Skutkowało to też między innymi zniszczeniem jednego z ołtarzy.

Inne ładne kościoły Raciborza

W Raciborzu jest wiele wartych wycieczki kościołów. Naszą uwagę przyciągnęły szczególnie trzy z nich. A mianowicie św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obydwa gotyckie i blisko Rynku. Trzecie miejsce zajmuje mało znane Maryjne Sanktuarium przy ulicy Jana Pawła II.

 

Dodaj komentarz