Kościół św Franciszka w Lwówku Śląskim

Kościół św Franciszka w Lwówku Śląskim

Kościół św Franciszka w Lwówku Śląskim – u franciszkanów

Kościół św Franciszka w Lwówku Śląskim wraz z sąsiadującym zespołem klasztornym należy do zakonu franciszkanów. Stoi przy ulicy Szkolnej, a kiedyś nazywał się świętych Piotra i Pawła. Ojcowie franciszkanie sprowadzili się tu na zaproszenie księcia Bolesława Pobożnego mniej więcej w tym samym czasie co joannici, którzy posługiwali w pobliskim kościele Wniebowzięcia N.M.P. A więc od pierwszej połowy trzynastego wieku.

W roku 1248 rozpoczęła się budowa świątyni orientowanej kamiennej. Początkowo jednonawowej (obecnie tych naw jest trzy). Po wejściu do wnętrza  zauważycie piękne sklepienia krzyżowo – żebrowe i gwiaździste a także ładne portale. Do ciekawych elementów wyposażenia należy nagrobek księcia Henryka I Jaworskiego i jego żony Agnieszki.

Trudne czasy dla kościoła w Lwówku

Przez kilka wieków po sąsiedzku mieszkały także klaryski, które opuściły miasto w czasach reformacji. Były to trudne czasy dla wspólnot katolickich na tych terenach. Raz po raz zdarzały się pożary i zniszczenia. Doszło do tego, że franciszkanie klasztor i kościół opuścili. Świątynię przejęli protestanci. W końcu w roku 1629 roku zupełnie zostało tu wszystko zamknięte.

Ojcowie wrócili do Lwówka w 1652 roku. Od razu przystąpili do prac budowlanych. Jednakże z powodu bardzo niskich funduszy i licznych kłopotów (na przykład zawalił się strop) udało się całość dokończyć dopiero w roku 1738.

Niestety wyposażenie jest współczesne. A to dlatego, że od czasów sekularyzacji (1810 roku) na polecenie króla pruskiego Wilhelma III tutejszy klasztor znów uległ likwidacji, a budynki wraz z kościołem zaczęły pełnić świeckie funkcje. Były tu między innymi wojskowy arsenał, szkoła, muzeum i  magazyny. Franciszkanie ponownie powrócili dopiero pod koniec XX wieku. Natomiast pierwsza Msza Święta w odrestaurowanej świątyni odbyła się 1 stycznia 2000 roku.

Warto zwiedzić cały Lwówek Śląski

Lwówek Śląski jest niezbyt dużym ale ładnym miastem wartym wycieczki, albo przynajmniej tego, żeby się tu na kilka godzin zatrzymać. Dokładniej na jego temat piszemy w osobnym artykule. Tutaj wspomnimy tylko, że jednym z ciekawszych miejsc miasta jest tak zwana Szwajcaria Lwówecka wchodząca w skład Parku Krajobrazowego Dolina Bobru.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz