Kościół NMP w Busku - Zdroju

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku

Kościół NMP w Busku – Zdroju

Kościół NMP w Busku – Zdroju, a dokładniej Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku – Zdroju jest najstarszym w mieście. W obecnym kształcie stoi tu od dziewiętnastego stulecia. Jednakże znacznie wcześniej bo już w roku 1166 stała w tym miejscu inna budowla sakralna. Niestety jak to zwykle bywa na przestrzeni wieków zdarzały się a to wojny, a to pożary, a to jakieś przeróbki. Tak, że co jakiś czas zabytek był albo remontowany albo odbudowywany albo dostawiano do niego jakieś nowe elementy. Największe pożary, a więc także zniszczenia zdarzały się w latach 1590 i 1820.

Kościół sióstr norbertanek

W latach 1180 – 1820 czyli przez ponad sześć wieków w sąsiedztwie opisywanego tu kościoła znajdował się klasztor sióstr norbertanek. Jedną z nich w roku 1190 stała się żona rycerza  o imieniu Dzierżko. Ufundował on w dwunastym stuleciu wspomnianą wyżej  pierwszą tutejszą świątynię, a później wyruszył na III wyprawę krzyżową.

Z dawnej gotyckiej budowli pozostała do dziś tylko jedna ściana z portalem. Znacznie więcej zachowało się z kształtów kościoła jakie zostały nadane w wieku szesnastym. Między innymi jest to stojąca od strony południowej kaplica. Pierwotnie świętej Anny, obecnie Matki Bożej Częstochowskiej. Charakterystycznym elementem tejże kaplicy na zewnątrz jest kopuła z latarnią.

Po pożarze jaki zdarzył się w wieku dziewiętnastym i jednocześnie po kasacie zakonu norbertanek kościół został odbudowany ale i przebudowany tak, że stracił pierwotną orientację na wschód, jaka zwykle była w większości świątyń. Ołtarz i prezbiterium postawiono po stronie zachodniej tam, gdzie wcześniej znajdowała się nawa. I odwrotnie nawa powstała w miejscu poprzedniego prezbiterium. Wtedy też pojawiła się barokowo – klasycystyczna fasada.

Co warto tu zobaczyć?

W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej, którego autorem prawdopodobnie jest Franciszek Smuglewicz. Ołtarz ten pochodzi z roku 1804. We wspomnianej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej wisi obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę. Jest to niemal wierna kopia wizerunku jaki widnieje w słynnym sanktuarium w Łagiewnikach. Są też jakieś inne rzeźby, obrazy, tablice pamiątkowe, boczne ołtarze. Sporo tego. Na zewnątrz jako osobna budowla stoi dziewiętnastowieczna dzwonnica.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku, a co jeszcze w pobliżu?

W Busku koniecznie trzeba wybrać się na spacer do Parku zdrojowego. Znajdziecie tam między innymi zabytkową neogotycką kaplicę świętej Anny. W mieście jest też ładny drewniany kościół św. Leonarda. Jeżeli macie więcej czasu warto pojechać do niedalekiej Wiślicy, gdzie stoi wielka gotycka świątynia, jest tam również warty uwagi Dom Długosza i Muzeum Archeologiczne.

Foto: własne

Dodaj komentarz