kościoły zabytkowe

kościoły zabytkowe

Kościół M B Bolesnej w Rybniku – zabytek w centrum miasta

Kościół M B Bolesnej w Rybniku stoi niedaleko Rynku, a dokładniej przy Placu Kościelnym. Spacerem dosłownie kilka minut od ratusza. Nazywany bywa też Starym Kościołem ponieważ jeszcze na początku ubiegłego wieku był najważniejszą świątynią w mieście.

Budynek powstał w latach 1789 – 1801. Poświęcenia dokonał prałat z klasztoru z Rud ojciec Bernard Galbierz. Projekt jest dziełem Franciszka Ilgnera. Natomiast pracom murarskim przewodził Karol Tietze z Raciborza, a ciesielskim Jakub Włodarz z Żor. Co ciekawe znaczną część sfinansowali król pruski Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern i hrabia Antoni Węgierski, nazywany wówczas „panem na Rybniku”.

Sama parafia Matki Bożej Bolesnej jest znacznie starsza. Wierni modlili się wcześniej w innym dwunastowiecznym kościele postawionym poza murami miasta. Należał kiedyś do diecezji wrocławskiej, natomiast obecnie do archidiecezji katowickiej. Do parafii było przyłączone około 20 pobliskich wiosek.

Architektura i wystrój

Kościółek jest murowany, barokowo – klasycystyczny. Raczej nieduży, zwłaszcza w porównaniu z monumentalną bazyliką św. Antoniego. Ma tylko jedną nawę. Nad wejściem góruje niezbyt wysoka wieża z kopulastym hełmem. Wyposażenie ma skromne. Najcenniejszą ozdobą są w prezbiterium późnogotyckie rzeźby, które kiedyś znajdowały się w tryptyku we wnętrzu innej świątyni. Natomiast po bokach zobaczycie ołtarze z roku 1800.

Ksiądz Franciszek Blachnicki

Spośród parafialnych ciekawostek warto odnotować, że przyjmował tu chrzest Franciszek Blachnicki założyciel Ruchu Światło – Życie nazywanego popularnie Oazą. Założył on także Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. Jest to wspólnota kobiet, które będąc oficjalnie w stanie świeckim składają śluby czystości i posłuszeństwa. Żyją też duchowością Ruchu Światło – Życie. W czasie II wojny światowej ksiądz Franciszek był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a później prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.

Kościół M B Bolesnej w Rybniku – a co w pobliżu?

Rybnik jest ładnym miastem. Jeśli tu będziecie zachęcam, żeby przejść się na Rynek i zwiedzić tutejsze muzeum. Koniecznie odwiedźcie też wspomnianą wyżej bazylikę św. Antoniego. Natomiast jeśli macie czas przejedźcie się też w pobliże wielkiego Rybnickiego Zalewu. Zachęcam też na wycieczkę do pięknego parku i sanktuarium w Rudach. To z Rybnika jest bardzo blisko.

Foto: własne

Dodaj komentarz