Kościół dominikanów w Krakowie

Kościół dominikanów w Krakowie

Kościół dominikanów w Krakowie warto zobaczyć

Kościół dominikanów w Krakowie nosi tytuł Świętej Trójcy. Jako oficjalny jego adres podana jest ulica Stolarska. Jednakże o wiele łatwiej tu traficie jeśli napiszemy, że mijacie go po drodze, gdy idziecie Traktem Królewskim czyli ulicą Grodzką od Rynku w kierunku Wawelu. Niemalże dokładnie vis a vis bazyliki franciszkańskiej przy bardzo charakterystycznym skrzyżowaniu z ulicą, po której jeżdżą tramwaje. Funkcjonuje także jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i świętego Jacka Odrowąża.

Święty Jacek i dominikanie w Krakowie

Święty Jacek Odrowąż był pierwszym Polakiem wśród dominikanów. Przybył on do Krakowa wraz zakonnymi towarzyszami w roku 1222. Sprowadził ich z Bolonii biskup Iwo Odrowąż. Kościół był pierwotnie inny – po części drewniany, po części murowany. Jego przebudowa rozpoczęła się w roku 1241. Niestety wielki pożar roku 1850 sprawił, że świątynia ta w swoim dawnym kształcie też do naszych czasów nie doczekała. Odbudowa z licznymi perypetiami (raz po raz coś runęło, coś się zawaliło) trwała ponad 30 lat. Ponowna konsekracja była możliwa dopiero w roku 1884.

Z historii kościoła dominikańskiego warto wymienić też, że od roku 1957 ma tytuł bazyliki mniejszej, a w roku 2016 odbyło się tu nabożeństwo pogrzebowe znanego reżysera – Andrzeja Wajdy.

Architektura i wystrój

Niestety mieliśmy pecha i podczas naszej wycieczki do Krakowa (w roku 2020) świątynia była w remoncie. Więc to co tu opisujemy opieramy w większości na dostępnych artykułach w Internecie. Może kiedy pojedziemy jeszcze raz będziemy mieli możliwość sprawdzić czy po remontach coś się tu znacznie zmieniło.

Kościół jest przykładem architektury gotyckiej. Powstał z kamienia i cegły. Ma 3 nawy, podobnie jak wiele innych świątyń z tamtego czasu. Po obu stronach znajduje się sporo bocznych kaplic. Niemal każda z nich fundowana była przez inną zamożną rodzinę krakowską. I tak na przykład kaplicę świętej Róży z Limy podarowali kościołowi Sebastian Lubomirski i jego żona Anna z Branickich, kaplice Zbawiciela rodzina Przeździeckich, kaplicę św. Dominika Myszkowscy. Wszystkie są pełne wspaniałych dzieł sztuki, budowane według znamienitych projektów, ubogacone licznymi rzeźbami, obrazami i cennymi elementami architektonicznymi. Chociaż na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica Matki Bożej Różańcowej z piękną kopią Jej wizerunku (tak zwanej Matki Boskiej Śnieżnej).

W świątyni znajdziecie sporo nagrobków. Między innymi księcia Leszka Czarnego i wspomnianego wyżej świętego Jacka Odrowąża. Do cennych elementów wyposażenia należą cenne 30 głosowe dziewiętnastowieczne organy. Wrażenie robią też bogato rzeźbione stalle i konfesjonały.

Do kościoła przylega klasztor zakonu dominikanów.

Foto: własne

Dodaj komentarz