Co warto zobaczyć w Koninie?

Co warto zobaczyć w Koninie?

Co warto zobaczyć w Koninie – mieście w Wielkopolsce?

Konin jest miastem powiatowym w Wielkopolsce, natomiast w latach 1975 – 98 pełnił role stolicy województwa konińskiego. Ma nieco ponad 80 kilometrów kwadratowych powierzchni przy liczbie mieszkańców blisko 75 tysięcy. Ma też długą, bo ponad siedemsetletnią historię. Został założony około roku 1283 (dokładna data jest nieznana). Już kilka lat później otrzymał prawa miejskie jako Miasto Królewskie Korony Państwa Polskiego. Płynie tędy rzeka Warta. A co warto zobaczyć w Koninie?

Zabytki Konina

Na uwagę zasługuje cała Starówka miasta. Osobno musimy wspomnieć odkryte w 1966 roku Grodzisko Kaszuba z zachowanymi resztkami dawnych wałów nad rzeką. Spośród kościołów wyróżniamy gotycki świętego Bartłomieja. Obok niego znajdziecie  najstarszy w Europie Środkowo – Wschodniej znak drogowy – tak zwany słup koniński, który liczy już ponad 800 lat. Wspomnimy też barokową świątynię świętej Marii Magdaleny. Nieopodal  stoi także cenny i zabytkowy klasztor ojców reformatów. Pamiątką po sporej niegdyś w Koninie ludności wyznania mojżeszowego jest dziewiętnastowieczna synagoga. A dziewiętnastowieczny kościół ewangelicki przypomina o mieszkających tu protestantach. To znak, że w minionych czasach zgodnie żyli tu mieszkańcy różnych wyznań i kultur.

Ratusz postawiony na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego stulecia prezentuje styl klasycystyczny. Otoczony jest on ładnym Rynkiem z licznymi zabytkowymi kamienicami. Do ciekawszych budynków należą też pałac E. Reymonda i dworek pisarki Zofii Urbanowskiej.

Spośród terenów zielonych Konina warto wymienić dziewiętnastowieczny park miejski im. Fryderyka Chopina. A więc jest co zwiedzać.

Co warto zobaczyć w Koninie? – Gosławice

Około 7 kilometrów od Centrum znajdziecie dzielnicę Gosławice. Niegdyś odrębną miejscowość włączoną do miasta w roku 1976. Tu też stoi kilka zabytków godnych wspomnienia. Jak chociażby Muzeum Okręgowe z zamkiem, skansenem oraz kościół świętego Andrzeja Apostoła.

Blisko stąd do Lichenia

Już nie w samym Koninie, ale całkiem niedaleko stąd znajdziecie jedno z najsłynniejszych polskich sanktuariów – Licheń, a w nim największy kościół w Polsce, czyli licheńską bazylikę.

Co jeszcze warto wiedzieć o Koninie?

W okolicy miasta znajdują się duże złoża węgla brunatnego. Dlatego też powstały tu aż trzy elektrownie.

Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju. Krzyżuje się w nim kilka dróg krajowych, wojewódzkich, autostrada A2, a także linie kolejowe między innymi do Berlina i Frankfurtu.

Spośród innych mniej znanych miast regionu polecamy także między innymi Wągrowiec i Jarocin.

Dodaj komentarz