kamienie-brodzinskiego

Ciekawy przykład pomnika przyrody nieożywionej – Kamienie Brodzińskiego znajdują się na terenie gminy Lipnica Murowana w województwie małopolskim. Niedaleko jest stąd do miasta Nowy Wiśnicz, a wokół roztacza się Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy.

Gdzie dokładnie znajdują się Kamienie Brodzińskiego?

Opisywane przez nas miejsce, a więc Kamienie Brodzińskiego usytuowane są na zboczach góry Paprotna (441 m.n.p.m.). Zbocze to pokrywają na przemian warstwy piaskowca, miki, kwarcu i skalenia. Od drogi nr 966 prowadzi tu niebieski szlak turystyczny dlatego nietrudno tu trafić.

Co to są ostańce?

Kamienie Brodzińskiego są tak zwanymi ostańcami, czyli skałami, które pozostały po procesie niszczenia przez wodę i wiatr mniej trwałych minerałów. Takie procesy nazywamy erozją, która trwa często przez okres kilkudziesięciu tysięcy lat.

Do utworzenia ostańców przyczyniła się też w znacznym stopniu epoka lodowcowa. Niektóre formy skalne są małe, przypominają kształtem różne grzyby, ale inne ogromne dochodzą do kilku metrów wysokości.

Ile wielkich głazów liczą Kamienie Brodzińskiego?

Takich imponująco dużych głazów jest tutaj 9. Największy z nich – Wielki Kamień. Według różnych źródeł internetowych ma on różną wysokość i szerokość. Niektóre podają, że jest wysoki na 10 metrów i szeroki 16 metrów, ale znaleźliśmy też autorów, którzy piszą odpowiednio 11 i 20 metrów. Nie mieliśmy przy sobie taśmy mierniczej, więc nie byliśmy w stanie dokładnie tego sprawdzić.

Wielki Kamień stoi na szczycie wzgórza i ma kształt przypominający basztę. Na jego płaski wierzchołek można się wdrapać po utworzonych w naturalny sposób stopniach od strony wschodniej. W niedalekiej odległości stąd zobaczymy 3 skalne pięciometrowe grzyby.

W przewodnikach znajdziecie też nazwy takie jak „Okręt”, „Górna Ambona Stokowa” albo „Dolna Ambona Stokowa”.

Dlaczego Kamienie Brodzińskiego tak się nazywają?

Nazwę wybrano dla uczczenia historyka i poety, profesora Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierza Brodzińskiego (1791 -1835), który często odwiedzał to miejsce. W czasie zaborów spotykali się tu Polacy i śpiewali pieśni religijne i patriotyczne.

Czy Kamienie Brodzińskiego rezerwat przyrody czy pomniki przyrody nieożywionej?

Niektóre źródła podają, że Obecnie Kamienie Brodzińskiego mają status pomnika przyrody, ale wiemy, że istniały plany by stworzyć tu rezerwat przyrody. I są strony internetowe, które właśnie tym terminem się posługują. Nie mamy więc pewności które określenie jest w tym przypadku bardziej dokładne.

Tak czy owak zarówno pomnik przyrody nieożywionej jak też rezerwat przyrody nieożywionej są to miejsca o unikatowych walorach krajobrazowych, związane ze szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Mogą to być właśnie na przykład skalne grzyby.

Szlaki turystyczne i dydaktyczne

Z inicjatywy Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej powstała jednokilometrowa ścieżka dydaktyczna. Prowadzi też tędy Małopolski Szlak Geoturystyczny, dzięki temu ze stojących obok drogi tablic możemy dowiedzieć się co nieco o budowie tutejszych skał i o procesach jakie przyczyniły się do powstania tak ciekawych geologicznych tworów.

Bogactwo gatunków roślin i zwierząt

Skalne grzyby i inne ostańce czyli składniki przyrody nieożywionej to nie jedyne przyrodnicze perełki miejsca. Wokół kamieni rośnie bowiem las. Głównie sosnowy, ale są także dęby, brzozy, a niżej pod nogami bluszcze, kopytniki, jagody i grzyby, więc jest co zbierać.

Musimy jeszcze wspomnieć zespoły torfowiskowe.Różnorodność ekosystemu wpłynęła też na bogactwo fauny. Mamy tu siedliska przyrodnicze zarówno roślin jak i i zwierząt. Teren wiśnicko – lipnickiego parku krajobrazowego położony jest z dala od wielkich aglomeracji miejskich. Dzięki temu nie ma dużego skażenia środowiska, a przyroda ma świetne warunki do rozwoju. Są t obszary zachowane w stanie naturalnym, mało zmienionym.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w okolicy powinniście zobaczyć Lipnicę Murowaną i Wiśnicz czyli miejscowości, od których wziął nazwę tutejszy obszar przyrody chronionej (jak pisaliśmy wyżej Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy)

Foto: własne

3 thoughts on “Kamienie Brodzińskiego koło Lipnicy Murowanej

Dodaj komentarz