Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach

Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach

Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach szesnastowieczny zabytek

Zabytkowa Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach niedaleko Kielc pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy. XVI wieku. Rok 1570 widnieje bowiem nad portalem, który zdobi wejście do Zbrojowni. Pierwszymi właścicielami tego budynku byli Walenty Września i Anna z Niemczów. Jej przodkowie specjalizowali się  m.in. w wydobyciu kruszców, których w okolicach miasta nie brakowało. Kiedy wejdziecie do środka spójrzcie pod stopy, ponieważ wchodząc do Niemczówki będziecie stąpali po oryginalnym bruku, pozostałości dawnej zabudowy miejskiej.

Zbrojownia

Pomieszczeniem, które warto odwiedzić jest  Zbrojownia, zwana też Salą Rycerską lub Salą pod Gmerkiem. Znajduje się w niej wystawa uzbrojenia wojska polskiego z okresu od X do XVIII wieku. Spotkamy tu woja z epoki wczesnopiastowskiej, który śmiało mógłby być członkiem drużyny Mieszka I. Nieco dalej stoi m.in. rycerz z czasów rozbicia dzielnicowego, średniowieczny łucznik czy zakuty w zbroję halabardnik. Dumnie prezentuje się również husarz, który w XVII wieku siał postrach w szeregach naszych wrogów.

Piwnice

Zwiedzając „Niemczówkę” nie sposób pominąć bardzo interesujących zabytkowych piwnic. Od wejścia wita szyld, informujący o tym, że turysta wchodzi do Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego. Przenosi się zatem w świat dawnej polskiej kinematografii, która po dziś dzień święci swoje triumfy na małym ekranie. Niektóre sceny z filmu „Pan Wołodyjowski” kręcone były bowiem w Chęcinach, mianowicie ujęcia oblężenia twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Na potrzeby filmu zbudowano makietę, która stanęła na wzgórzu nieopodal naszego średniowiecznego zamku. Do nakręcenia scen zaangażowano mnóstwo statystów, w tym uczniów okolicznych szkół oraz samych mieszkańców miasta i okolic. Izba jest zatem świadectwem tej niezwykłej historii, zachowującym zarówno świadectwa werbalne, jak i materialne w postaci pamiątkowych zdjęć, wykonanych przez uczestników tych wydarzeń.

Wszystkie trzy sale piwnic poświęcono nieco innemu fragmentowi tej niepowtarzalnej historii, sięgającej półwiecza. Znajdziemy tu zarówno archiwalne fotografie, jak i repliki strojów filmowych. Jest to jedyne takie miejsce na mapie kraju, w całości poświęcone ekranizacji trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza i dzięki swojej unikalności stanowi chlubę miasta.

Piwnice powstały prawdopodobnie nieco później niż sam budynek. Dobudowano je głównie ze względu na dość ciasną zabudowę miejską, powiększając tym samym obszar pomieszczeń. Przechowywano w nich, ze względu na niską temperaturę, jedzenie i napoje, w tym popularne w tamtych czasach wina i miody. Warto zwrócić uwagę na kolebkowe sklepienia, zachowane kamienne portale oraz zabytkowe fragmenty podłóg. Prezentują bardzo typowy dla tych terenów marmur, zwany potocznie chęcińskim salcesonem.

Piwnice są również świadectwem wielokulturowości Chęcin w dawnych wiekach. W kamiennych obramieniach znajdziemy miejsca na mezuzę, co świadczy o dawnych żydowskich mieszkańcach miasta. Z kolei w ostatniej Sali stoi monumentalna makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach, prezentująca jego wygląd z początku XVII wieku, kiedy był on najbardziej okazały. Można zatem porównać obecny stan zachowania z tym, który zachwycał oczy polskich królów i królowych z dawnych epok.

Sala Wielka czyli Łokietkowa

Kiedy wejdziecie do Sali Wielkiej, zwanej też Salą Łokietkową, Waszym oczom ukaże się obszerne, najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie budynku. Przed wejściem musicie pochylić głowę. Później śmiało podnieście do góry i przyjrzyjcie się  sufitowi. Na samym jego środku znajduje się zabytkowa belka stropowa z wieku XVII. Zawiera ona ciekawe zdobienia i łacińsko-polskie inskrypcje. Dowiecie się z nich, że salę tę ufundował ówczesny burmistrz Chęcin – Walenty Soboniowski. Dokonał tego w roku 1634. Ta data umieszczona została przy rozecie, zdobiącej centralną część belki. Pod oknami Sali znajdują się też dwa filary z piaskowca. Podtrzymują one triforium, świadczące o wpływach renesansu na ziemiach polskich.

Na prawo widnieje reprodukcja pocztu królów polskich, namalowanego w końcu XIX wieku przez jednego z najwybitniejszych malarzy naszych dziejów – Jana Matejkę. W Sali mają miejsce również imprezy kulturalne, koncerty czy spotkania autorskie. Odbywają się tu również lekcje tematyczne oraz warsztaty dla najmłodszych, które stanowią ofertę Zamku Królewskiego w Chęcinach, a prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pracowników.

Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach – Centrum Informacji Turystycznej

W „Niemczówce” zlokalizowane jest również Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny. Turyści znajda w niej wszystkie potrzebne informacje oraz fachową pomoc w zakresie zwiedzania naszego miasta. Mogą tu dostać różnego rodzaju pomoce w postaci bezpłatnych broszur, ulotek i map, a także zakupić pamiątki związane z Chęcinami. Tutaj też nabyć mogą bilety wstępu do kamienicy oraz do samego zamku, ponieważ oba te obiekty stanowią symbiozę, scalającą dwa bardzo ważne obiekty historyczne miasta.

Zabytkowa kamienica „Niemczówka” jest renesansową perełką miasta. Stanowi świadectwo bogatej historii Chęcin, jest jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych obiektów dziedzictwa kulturowego. Zachęcamy do odwiedzin tego niezwykłego miejsca, ponieważ chcemy podzielić się z Państwem tym, co mamy w naszym mieście najlepsze! Mamy nadzieję, że ten krótki tekst przybliżył nieco specyfikę tego miejsca i zachęcił do odwiedzin naszej pięknej kamienicy. Wierzymy, że poprzez pobyt tutaj, zauroczą się Państwo jeszcze bardziej w królewskim mieście Chęciny.

W pobliżu polecamy do zwiedzania między innymi skansen w Tokarni.

Tekst i foto od Administratorów zabytku. Więcej informacji o miejscu, godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie https://niemczowka.pl/

 

Dodaj komentarz