Kadzielnia w Kielcach

Kadzielnia w Kielcach

Kadzielnia w Kielcach jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych w tym mieście, a dokładniej w jego południowo – zachodniej części. Jest to teren o powierzchni około 20 hektarów.

Skąd wzięła nazwę Kadzielnia w Kielcach?

Wzgórze Kadzielnia w Kielcach (295 m n.p.m.) być może wzięło swoją nazwę od kadzielnika tj. kościelnego dzierżawiącego ten teren, lub też od jałowca porastającego wapienne wzgórze, który służył do produkcji kadzideł.

Istnieje także teoria, że według legendy na Kadzielni w dawnych czasach znajdował się ołtarz. Składano na nim ofiary dla dawnych bożków. Kościelny z kieleckiej kolegiaty (obecnie katedry) jeszcze w szesnastym stuleciu miał używać kadzidła do przepędzania pogańskich mocy.

Według jeszcze innych wersji, nazwę dały „kadzące”, czyli dymiące piece do wypalania wapna

Skąd wzięły się tutaj skały wapienne na terenie Kadzielni?

Kadzielnia zbudowana jest z masywnych wapieni dewonu górnego pochodzenia morskiego. Może trudno w to uwierzyć, ale obszar Gór Świętokrzyskich znajdował się niegdyś w strefie tropikalnej, a w tutejszym morzu żyło wiele koralowców i ślimaków.

To z ich szkieletów utworzyły się skały wapienne, takie same jak na pobliskiej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Kadzielnia w Kielcach – dawny kamieniołom

Od XVIII wieku istniał tu kamieniołom. Pozyskiwany wapień służył między innymi w budownictwie. Oczywiście górników już dawno tu w Kielcach nie ma.

Eksploatacja skończyła się w roku 1962. Natomiast na skutek zalania tego miejsca wodami podskórnymi powstało Jeziorko Szmaragdowe, które niestety w latach 90 – tych ubiegłego stulecia wyschło. Słyszeliśmy o próbach jego odtworzenia, ale czy to się udało – póki co szczerze nie wiemy.

Rezerwat przyrody Kadzielnia – Skałka Geologów i jaskinie

Kadzielnia jest jednym ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego, w południowej części Kielc. Wielu przychodzi tu na spacery, aby podziwiać malownicze widoki. Jest to również bardzo ciekawe miejsce pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.

W miejscu dawnego kamieniołomu znajdziecie dziś rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni ) 0,6 ha. Obejmuje on między innymi ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (295 m n.p.m.). Otaczają go trzydziestometrowe skarpy.

Kadzielnia to też największe nagromadzenie jaskiń i schronisk skalnych na Kielecczyźnie, których znajduje się tu 25. Najdłuższa z nich nazywa się Jaskinią Odkrywców. Razem z jeszcze dwiema innymi – Prochownią i Szczeliną na Kadzielni udostępniona została jako podziemna trasa turystyczna, którą zwiedza się z przewodnikiem.

To raj dla grotołazów. Chodząc podziemnymi korytarzami na pewno zauważycie typowe nacieki jaskiniowe.

Na wspomnianą wyżej Skałkę Geologów nie prowadzą szlaki. Można ją oglądać tylko ze ścieżek prowadzących dookoła i puntów widokowych.

Kadzielnia w Kielcach – amfiteatr i pomnik

Do charakterystycznych elementów miejsca należy też amfiteatr Kadzielnia, przeznaczony dla różnych wydarzeń kulturalnych. Czasami zdarzają się tu koncerty transmitowane w ogólnopolskiej telewizji. Został on oddany do użytku w roku 1971. Jednorazowo widownia amfiteatru pomieści 5000 widzów.

Jest też pomnik Bojowników Wyzwolenie Narodowe i Społeczne. Jego odsłonięcie odbyło się w roku 1979, a wyszedł on spod dłuta rzeźbiarza Stefana Maja. Zwracają również uwagę dwie kamienne tablice przykazań takie jak Mojżesz dostał od Boga na Górze Synaj.

Tyrolka i szlaki turystyczne

Dla odważnych miłośników mocnych wrażeń powstała tyrolka czyli lina do zjeżdżania zawieszona na wysokości 40 metrów. Niestety jest to droga atrakcja. Przez teren rezerwatu prowadzi czerwony szlak turystyczny łączący najciekawsze miejsca na terenie Kielc. Są tu też jeszcze inne szlaki spacerowe.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz