Jura Krakowsko - Częstochowska

Jura Krakowsko - Częstochowska

Jura Krakowsko – Częstochowska – piękny kawałek Polski

Jura Krakowsko – Częstochowska, albo też bardziej oficjalnie Wyżyna Krakowsko – Częstochowska należy z pewnością do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w naszym kraju. A jest tu co robić – skałki, jaskinie, zamki, rezerwaty przyrody i mnóstwo innych ciekawostek. Ale zacznijmy po kolei.

Gdzie to jest?

Jura Krakowsko – Częstochowska należy do dużych obszarów geograficznych nazywanych inaczej makroregionami. Obejmuje zasięgiem fragmenty dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, na powierzchni ponad 2600 kilometrów kwadratowych. Jak sama nazwa wskazuje na mapie trzeba jej szukać pomiędzy Krakowem i Częstochową. Spośród miast warto wymienić także Zawiercie i Olkusz. Znaczną część terenu zajmują małe miasteczka, wioski, a także tereny nie zbudowane. Największymi rzekami, które tędy płyną są Wisła i Warta, prócz nich jeszcze kilkanaście mniejszych rzek i potoków. Mimo to są to tereny raczej suche. Jeziorka i stawy, zwłaszcza takie nad którymi można poplażować i popływać zdarzają się rzadko.

Skałki wapienne, jaskinie, wzniesienia

Jura obfituje w wiele niewysokich wzniesień, na które dość łatwo jest wejść, a warto bo rozciągają się z nich piękne krajobrazy. Najwyższa nazywa się Góra Zamkowa (516 m.n.p.m.). Wymienimy też niższe ale bardzo popularne Górę Zborów (467 m.n.p.m.), czy górę Biakło (341 m.n.p.m.). Do najsłynniejszych i najczęściej spotykanych elementów krajobrazu jurajskiego należą wapienne skały zwane ostańcami, których jest tu naprawdę mnóstwo. Powstały one w wyniku zjawisk krasowych. Przyciągają amatorów wspinaczek. Innym efektem zjawisk krasowych na Jurze są jaskinie (ponad 1500). Niektóre z nich zostały udostępnione dla ruchu turystycznego. Do najbardziej znanych należą Smocza Jama (ta pod Wawelem), Grota Łokietka czy Jaskinia Wierzchowska Górna.

Chronione obszary przyrody na Jurze

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej znajduje się Ojcowski Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Polsce. Prócz niego ponad dwadzieścia rezerwatów. Niektóre z nich znajdziecie na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Miejsca te są bogate nie tylko w piękne krajobrazy, ale także żyjące w nich gatunki roślin i zwierząt. Wśród przyrodniczych jurajskich ciekawostek trzeba też wymienić liczne amonity, czyli odbite w skałach ślady zwierząt wymarłych wiele lat temu. Mają one kształt jakby wielkich ślimaków.

Zamki na Jurze

Na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej powstały budowle obronne nazywane potocznie Orlimi Gniazdami. Jest ich około 20, z czego na szczególne wyróżnienie zasługują Wawel w Krakowie, zamek w Pieskowej Skale, w Olkuszu, w Ojcowie, Mirowie oraz Ogrodzieniec. Większość z nich stanowią już dzisiaj malownicze ruiny, ale są też i takie, które doczekały się rekonstrukcji, jak na przykład zamek w Bobolicach. Są one bardzo charakterystyczne, wspaniale połączone ze skałami, na których zostały wybudowane. Tak, że momentami trudno jest odróżnić, gdzie kończy się naturalna skała, a zaczyna mur.

Wśród innych ciekawych miejsc warto wymienić sanktuaria – między innymi to najważniejsze czyli na Jasnej Górze, a także w Leśniowie, Skarżycach i wielu innych miejscowościach.

Jura Krakowsko – Częstochowska – Szlaki turystyczne i noclegi

Przez Jurę Krakowsko – Częstochowską prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najsłynniejszy z nich (czerwony) nazywa się Szlak Orlich Gniazd.

W regionie dość łatwo jest znaleźć miejsca noclegowe. Są hotele, ośrodki wypoczynkowe, ale też kwatery prywatne, których właściciele chętnie udzielają gościnę turystom.

Foto: własne

Dodaj komentarz