groty mechowskie

groty mechowskie

Turyści odwiedzający kaszubską ziemię na Pomorzu mogą mieć nie lada gratkę w postaci jaskini. Groty Mechowskie są najkrótszą podziemną trasą turystyczną w Polsce. Powstała w osadach osadach wodnolodowcowych najmłodszego zlodowacenia.Jako pomnik przyrody nieożywionej atrakcja znajduje się w rejestrze obiektów prawnie chronionych. Naprawdę warto tu przyjechać.

Groty Mechowskie na Pomorzu niedaleko Pucka

Groty Mechowskie znajdziecie niedaleko Pucka, we wsi Mechowo. Atrakcja jest niewielka, ale ciekawa. Powstała podczas ostatniego zlodowacenia. Działo się to na skutek wypłukiwania piasku spomiędzy innych – bardziej trwałych skał. Jaskinia została odkryta w roku 1818.

Kolumny z piaskowca i stalaktyty

Grota ma dwa wejścia. Bardzo Charakterystyczną cechą jej wyglądu są liczne kolumny z piaskowca. Są tu też typowe dla innych jaskiń nacieki – niewielkie stalaktyty. Niektóre przewodniki podają też, że występujące w kilku miejscach w jaskini nacieki przedstawiają się jako jasno zabarwione formy stalaktytowe. Strop jaskini zbudowany jest z warstw piaskowca spojonego lepiszczem wapiennym. Podobną strukturę mają ściany jaskini.

Kilkakrotnie zdarzały się zawalenia ziemią. Ostatni raz w roku 1981. Konieczne było było ponowne oczyszczanie groty. Także odkopano korytarze. Natomiast aby zapobiec kolejnym zawaleniom stropy zostały fachowo zabezpieczone.

Merytorycznej ekspertyzy Groty dokonał zespół rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Grota Mechowska – pomnik natury dla turystów

Jaskinia jest dostępna dla ruchu turystycznego. Co ciekawe już w 1908 roku pruski zarząd powiatowy wykupił teren i odrestaurował grotę, która stała się pomnikiem natury.

Po przejęciu tutejszych terenów przez Polskę w 1955 roku znalazła się znów w gronie pomników przyrody nieożywionej. Dla turystów została przeznaczona tylko mała część korytarzy. Jak wspomniane było wyżej Groty Mechowskie to najkrótsza w Polsce podziemna trasa turystyczna, która wynosi zaledwie około 60 metrów. Jedyna taka na Niżu Europejskim.

Aby łatwiej się chodziło po korytarzach dno jaskini zostało przysypane sztucznie przywiezionym żwirem. W rzeczywistości jest ono pokryte piaszczystym namuliskiem.

Niestety według informacji w Internecie część groty z najpiękniejszymi naciekami dostępna jest tylko dla speleologów. Ocieka barwnymi mineralnymi spływami zamykającymi długi, wąski i niski korytarz sięgający prawie 60 m w głąb skarpy.

Groty Mechowskie – uwaga na głowę

Korytarze są kręte i niskie (w najwyższym miejscu około 2 metry). Miejscami trzeba się schylać. Tylko małe dzieci potrafią labirynt przejść bez problemu. Natomiast elektryczne oświetlenie pomaga pokonać trasę.

Bilety wstępu są tanie, więc tym bardziej warto będąc w pobliżu zaliczyć tę atrakcję. Miejsce jest dostępne do zwiedzania tylko w okresie od wiosny do jesieni. Niedaleko znajduje się parking oraz sklepik z mapami i pamiątkami.

Co jeszcze w pobliżu warto zobaczyć?

Jeśli będziecie w pobliżu zachęcam do zwiedzenia Pucka z ładnymi zabytkami, warto zwłaszcza „zaliczyć” tutejszy kościół św. Piotra i Pawła, a także zamieniony na muzeum dawny szpital. Natomiast w niewielkiej Krokowej znajduje się piękny zameczek. Niestety niemożliwe jest jego zwiedzanie, bo wewnątrz urządzony został hotel. Zachęcam jednak żeby przejść się na spacer przez tutejszy park.

Foto: własne

 

3 thoughts on “Groty Mechowskie na Pomorzu

Dodaj komentarz