Góry Izerskie

Góry Izerskie

Góry Izerskie w Sudetach Zachodnich

Góry Izerskie są pasmem w Sudetach Zachodnich. Należą częściowo do Polski, a częściowo do Czech. Kończą się od zachodu na Bramie Łużyckiej, a od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska. Pasmo składa się z grzbietów górskich ciągnących się w kierunku od północnego zachodu na południowy wschód. Najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m.n.p.m.). Do najbardziej znanych należy też Kamienica w Grzbiecie Kamienickim (974 m.n.p.m.) i Izerski Stóg (1105 m.n.p.m.). Na ten ostatni da się wjechać kolejką gondolową. Dolna jej stacja znajduje się w Świeradowie – Zdroju. Fakt, że są to góry niewysokie i dość łagodne pozwala na wędrówki całymi rodzinami. Często zdarza się też spotkać kolarzy, a zimą narciarzy biegowych. Na turystów czekają znakowane szlaki i kilka schronisk PTTK. Góry Izerskie pod względem klimatycznym należą do najzimniejszych miejsc w Polsce.

Kamienie szlachetne, rudy metali, wody mineralne

Cała okolica słynie z tego, że występują tu ciekawe kamienie szlachetne i półszlachetne. Nawet rubiny i szafiry. Oprócz tego agaty, ametysty, kryształy górskie, kwarce, granaty i sporo innych. W dolinie Kamienicy zdarzało się również znajdować samorodki złota. Od piętnastego do dziewiętnastego stulecia wydobywano też na tutejszym terenie rudy cyny i rudy kobaltu. Nie dziwi więc fakt, że tu i ówdzie zdarzają się jeszcze do tej pory pozostałości po dawnym górnictwie w postaci hałd, śladów szybów i sztolni. Występują też wody mineralne w postaci szczaw z zawartością żelaza, fluoru i radonu.

Najsłynniejszą miejscowością uzdrowiskową pod górami Izerskimi jest Świeradów – Zdrój. Z innych znanych w pobliżu miast musimy wymienić jeszcze Szklarską Porębę, Jelenią Górę i Mirsk. Jeśli już mowa o Szklarskiej Porębie to warto się wybrać na Zakręt Śmierci albo na Złoty widok.

Torfowiska i ochrona przyrody

Na terenie Gór Izerskich występują torfowiska. Dla ochrony przyrody powstały rezerwaty – Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu. Jest też unikatowy park ciemnego nieba, czyli miejsce, gdzie chroniona jest naturalna ciemność nocy. Jako część programu Natura 2000 powstał obszar specjalnej ochrony ptaków. Spośród rzadkich gatunków występują tu bowiem między innymi cietrzewie, sóweczki i włochatki.

Foto: własne

Dodaj komentarz