Góra Świętej Anny na Opolszczyźnie

Góra Świętej Anny na Opolszczyźnie

Góra Świętej Anny na Opolszczyźnie (408 m.n.p.m.) – koniecznie trzeba zobaczyć

Góra Świętej Anny na Opolszczyźnie jest z pewnością jednym z najciekawszych miejsc w tym regionie naszego kraju. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy wielu różnych obiektów dla zwiedzania. Praktykujący katolicy przybywają na Górę do najsłynniejszego w okolicy sanktuarium. 40 kaplic stojących wokół głównej świątyni przywodzi nieco na myśl miejsca takie jak Kalwaria Pacławska i Kalwaria Zebrzydowska. Niemalże po sąsiedzku zainteresuje pewnie bardzo ciekawe Muzeum Świętego Krzyża.

Jeśli ktoś jest pasjonatem historii to powinien zobaczyć wielki nazistowski amfiteatr. W czasie powstań śląskich Góra Świętej Anny była miejscem bardzo ciężkich walk. Wydarzenia te upamiętnia Muzeum Czynu Powstańczego, a także pomnik, który jest dziełem słynnego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego.

No i jeszcze gratka dla przyrodników i geologów Park Krajobrazowy i geopark z kamieniołomem nefelinitów.

Wszystkie wspomniane wyżej miejsca są opisane dokładniej na naszej stronie w innych artykułach.

Co jeszcze warto wiedzieć o Górze Świętej Anny?

W porównaniu z wieloma innymi wzniesieniami w Polsce Góra Świętej Anny nie jest wysoka. Jednakże bardzo wyraźnie dominuje nad resztą okolicznego krajobrazu (około 220 metrów ponad przepływającą niedaleko stąd rzeką Odrą).  Nazywana też bywa Góra Chełmska, albo też krócej Chełm. Jej grzbiet rozciąga się z północnego – zachodu na południowy – wschód. Długi na 20, a szeroki na 5 kilometrów. Opada w kierunku doliny Odry.

Całość należy do gminy Leśnica ale wszystkie tutejsze zabudowania tworzą wieś Góra Świętej Anny, której wszystkich mieszkańców jest mniej niż 500. Nazwa miejsca wzięła się od wspomnianego wyżej sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej.

Co ciekawe jakieś 27 milionów lat temu był to wulkan, dzięki któremu wzgórze jest bardzo bogate w skały magmowe, także wapienie i kredę, które przez długi czas były tu wydobywane. W nieczynnych kamieniołomach powstał rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Świętej Anny”. W rezerwacie tym znajduje się też mała krasowa jaskinia. Można też spotkać węże takie jak żmija zygzakowata i gniewosz, a także jaszczurki – na przykład padalce.

Co w pobliżu?

Niedaleko Góry Świętej Anny w Ligocie Dolnej znajdziecie ciekawe mało znane Muzeum Sztuki Sakralnej. Blisko stąd są też pałac w Mosznej, sanktuarium świętego Jacka, a także wartych odwiedzin miast – Głogówek i Krapkowice.

Foto: własne

Dodaj komentarz