Drewniany kościół w Fredropolu

Drewniany kościół w Fredropolu

Drewniany kościół w Fredropolu – a gdzie to jest?

Drewniany kościół w Fredropolu (dokładniej w Kormanicach obok Fredropolu) znajdziecie na mapie województwa podkarpackiego. Całkiem niedaleko słynnego sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. A więc jadąc w tamte okolice warto niemalże po drodze go zobaczyć. Jest to też niezbyt daleko od pełnego zabytków Przemyśla. W pobliżu jest jeszcze park krajobrazowy.

O Fredropolu słów kilka

Fredropol jest gminą liczącą około 650 mieszkańców. Składa się z kilku pomniejszych wsi. Między innymi właśnie Kormanice. Co ciekawe miał kiedyś lokację miejską odebraną około roku 1880. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ kiedyś właścicielami tego terenu była rodzina Fredrów. Jest tu zrujnowany zamek zniszczony (zresztą jak wiele innych) w czasie potopu szwedzkiego  i najazdu Tatarów. Późniejsi właściciele – Borkowscy wybudowali pałac, ale on też obrócił się w ruinę w czasie I wojny światowej. Zabytków tych nikt nigdy nie odbudował. W okolicy toczyły się ciężkie walki między Polakami, a bandami UPA.

Drewniany kościół w Fredropolu

Kościół kiedyś funkcjonował jako greckokatolicka cerkiew. Po II wojnie światowej, a dokładniej w roku 1948 podobnie jak wiele innych w okolicy został przemianowany na świątynię rzymskokatolicką. Zabytek nie należy do bardzo starych. Powstał w roku 1923 w miejscu innej osiemnastowiecznej cerkwi. Autorem projektu był przemyski architekt Stanisław Majerski.

Budowla nie jest typową cerkwią łemkowską. Nie ma charakterystycznego wyraźnie widocznego podziału na trzy części – prezbiterium, nawę główną i babiniec. Konstrukcja jest zrębowa i stoi na planie krzyża. Nad całością góruje i uwagę przyciąga duża kopuła o ośmiobocznej podstawie, a na niej hełm z latarnią (cylinder z otworami doświetlającymi wnętrze). Nad wejściem znajduje się wsparty na dwóch słupach ganek.

Wnętrze jest typowo katolickie. Szkoda, że nie ma śladu po ikonostasie, który z pewnością musiał tu być kiedy kościół ten był cerkwią. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji jak wyglądał, ani gdzie teraz się znajduje. W ołtarzu stoi duża figura Maryi, po bokach na ścianach wiszą obrazki z Panem Jezusem Miłosiernym i Matki Bożej Częstochowskiej. Zwyczajne, chyba większej wartości artystycznej nie mają. Mimo to warto tu wejść. Kościółek jest zadbany i przytulny.

Świątynia obecnie nosi imię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Prowadzi tędy Podkarpacki Szlak Cerkwi Drewnianych.

Foto: własne

2 thoughts on “Drewniany kościół w Fredropolu

Dodaj komentarz