Drewniany kościół w Borowej Wsi

Drewniany kościół w Borowej Wsi

Drewniany kościół w Borowej wsi – ładny zabytek

Drewniany kościół w Borowej Wsi stoi dokładnie tuż obok głównej drogi, która łączy Mikołów z Gliwicami. Nosi imię świętego Mikołaja. Natomiast sama Borowa Wieś administracyjnie należy do wspomnianego wyżej Mikołowa na Górnym Śląsku. Zabytek jest jednym z wielu na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Trochę historii

Nie znamy dokładnej daty powstania kościoła. Jedne źródła podają, że to był rok 1640, natomiast inne mówią o wieku osiemnastym, nawet prawie sto lat później. Pierwotnie służył w nieodległej wiosce Przyszowice. Na obecnym miejscu stanął w grudniu 1939. Parafia jest młodsza, a jej początek sięga roku 1957.

Drewniany kościół w Borowej Wsi – architektura i wystrój.

Świątynia jest orientowana. Główna nawa stoi na planie prostokąta, natomiast prezbiterium ma trójbocznie zamknięte. Są jeszcze oczywiście zakrystia, kruchta a także boczna kaplica. Wieża o słupowej konstrukcji powstała w pierwszej połowie osiemnastego wieku. W niej znajduje się tak zwana izbica, czyli najwyższa kondygnacja, a w niej dzwony. Jest też na tej wieży cebulasty hełm, natomiast nad sygnaturką hełm baniasty. Wokół budynku zobaczycie soboty, a więc zadaszenia, dzięki którym ludzie stojący na zewnątrz świątyni mogli schować się przed deszczem.

Wystrój wnętrza jest typowo barokowy. Główny ołtarz zdobi obraz z wizerunkiem świętego Mikołaja patrona parafii. W ołtarzach bocznych zobaczycie bardzo popularnych na Śląsku świętego Antoniego i świętego Jana Nepomucena. Śliczna jest bogato zdobiona ambona. Natomiast w kaplicy bocznej można pomodlić się pod obrazem zatytułowanym „Opłakiwanie”. Przedstawia on Maryję z martwym Jezusem na kolanach – jakby pieta, tylko nie rzeźbiona, a malowana. Jej autorem jest A. Grzywiński. W tej samej kaplicy z boku stoi też zabytkowa chrzcielnica. Podobnie jak w innych kościołach znajdziecie też różne rzeźby i płaskorzeźby z wizerunkami świętych.

Co w pobliżu?

Zachęcam do odwiedzenia całkiem niedaleko stąd jeszcze jednego drewnianego kościoła w Paniowach. Nieco dalej (ale też blisko) czyli w Bujakowie możecie zobaczyć ładne sanktuarium z pięknym parafialnym ogrodem. A jeśli jesteśmy już przy zieleńcach to zachęcam również do zwiedzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W bliskim sąsiedztwie kościoła jest restauracja i duży ośrodek Caritas dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz