Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

0
Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach – piękny zabytek

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach jest dziś główną siedzibą i jednocześnie jednym z oddziałów Muzeum Narodowego. To najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów. Są tu cztery ekspozycje stałe, raz po raz możecie obejrzeć wystawy czasowe, wybrać się na koncerty lub imprezy kulturalne. Realizowana jest też działalność edukacyjna i naukowo-badawcza.

Krótka historia zabytku

Pałac powstał w latach 1637–1644 a wiec w siedemnastym wieku.  Inicjatorem budowy był biskup krakowski Jakub Zadzik. Budynek miał być rezydencją magnacką godną najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego. Zauważcie, że w architekturze, dyspozycji wnętrz, detalach architektonicznych, dekoracji przenikają się wpływy włoskie i rodzime. Wciąż czytelny bogaty wystrój architektoniczno-malarski przypomina o dokonaniach fundatora na rzecz Państwa i Kościoła.
W I połowie XVIII stulecia przybyły dwa boczne skrzydła. Oprócz dodatkowej powierzchni mieszkalnej, zmieniły one charakter budowli zbliżając ją do francuskiej rezydencji typu entre court et jardin [fr. „między dziedzińcem a ogrodem”]. Nadany wówczas układ przetrwał do dziś i stanowi malowniczą dominantę w krajobrazie miasta.
Pałac pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do 1789 roku. A więc do momentu upaństwowienia dóbr biskupich uchwałą Sejmu Wielkiego. Pozostał jednak ośrodkiem władzy państwowej. W XIX i XX wieku w pałacowych wnętrzach mieściły się biura instytucji publicznych, wojskowych, dydaktycznych. Natomiast w 1971 roku stał się siedziba kieleckiego muzeum.

Muzeum Narodowe

We wnętrzach możecie zobaczyć ekspozycję wysokiej klasy mebli, tkanin, obrazów, rzemiosła artystycznego z XVII i XVIII . Zachowała się znakomita część oryginalnego wystroju. Między innymi unikatowe stropy ramowe wykonane w warsztacie nadwornego malarza Wazów – Tomasza Dolabellego. Zwróćcie też uwagę na polichromowane stropy belkowe, fryzy podstropowe, marmurowe portale, oprawy kominków, posadzki. Prócz tego ciekawa jest ekspozycja pamiątek związanych z Józefem Piłsudskim i legionową przeszłością Kielc.

Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej

Mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle. Ekspozycję tworzą najcenniejsze zabytki malarstwa i rzemiosła artystycznego. Kieleckie zbiory należą do najciekawszych kolekcji w Polsce. Zwiedzający znajdą tu licznie reprezentowany portret, pejzaż, malarstwo rodzajowe, martwą naturę, weduty, sceny batalistyczne, a także przedstawienia alegoryczne czy symboliczne. Kolekcja pokazuje dzieła malarzy tej rangi co: Józef Szermentowski, Józef Brandt, Maurycy Gottlieb, Aleksander Gierymski. Chlubą Galerii jest malarstwo młodopolskie z obrazami wielkich indywidualności tej epoki: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

Równolegle z malarstwem obejrzycie pokaz najlepszych dzieł rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego. Wśród nich wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce. Licznie reprezentowana jest też ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich. Powstawały od czasów baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.

Natomiast najnowsza ekspozycja stała, prezentowana od listopada 2015 roku na piętrze pałacu, poświęcona jest historii pieniądza w regionie w średniowieczu i okresie nowożytnym.

Sklepik, pamiątki i multimedia

W salach parteru mieszczą się wystawy czasowe, prowadzone są warsztaty artystyczne. Tutaj znajduje się strefa edukacyjna dla rodzin, a także sklepik z muzealnymi publikacjami  i upominkami. W części recepcyjnej umilicie sobie czas zabawą grami multimedialnymi.

Aktualne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie https://mnki.pl/palac/

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – a co w pobliżu?

Od strony zachodniej pałacu znajduje się ogród włoski.. Otacza go mur z bastionem (puntone) zwanym Basztą Prochową. W Kielcach warto zwiedzić także między innymi piękną katedrę, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Zabawek i Kadzielnię. Natomiast do Muzeum Narodowego należą także oddziały, które znajdziecie poza miastem czyli Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.

Informacje & Foto: od Administracji Muzeum

 

Dodaj komentarz