Co warto zobaczyć w Wilnie

Co warto zobaczyć w Wilnie

Ciekawe co warto zobaczyć w Wilnie?

Co warto zobaczyć w Wilnie? Jest tu mnóstwo ciekawych i godnych zwiedzenia miejsc. Ponieważ niemożliwe jest wymienienie wszystkich pozwolę sobie wybrać tylko te najważniejsze i najciekawsze. A więc przede wszystkim wpisane na listę UNESCO całe Stare Miasto. Jest zamek, mnóstwo kościołów, w tym przepiękny barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kaplica w Ostrej Bramie, bazylika archikatedralna. Poza centrum warto zdobyć niewysoką Górę Trzech Krzyży. Rozciąga się z niej widok na miasto. Koniecznie zwiedźcie też cmentarz na Rossie. Dla Polaków ważne będą muzeum Adama Mickiewicza i sanktuarium Bożego Miłosierdzia czyli kościół z oryginalnym (pierwszym) obrazem „Jezu ufam Tobie”. Jak wiecie powstał on dzięki siostrze Faustynie Kowalskiej. Ładnie prezentuje się Pałac Prezydencki.

Jako stolica kraju Wilno ma bogatą ofertę kulturalno – rozrywkową – muzea, teatry, galerie i mnóstwo innych atrakcji. Polecamy między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej.

Wspólna historia

Pewnie nie każdy pamięta, że jeszcze w pierwszej połowie XX wieku obecna stolica Litwy znajdowała się w granicach państwa polskiego. Polaków i Litwinów łączy kilkaset lat wspólnej historii. W 1385 roku podpisano w Krewie akt unijny ponowiony jeszcze mocniej w szesnastym stuleciu (1569) na mocy Unii Lubelskiej. Powstało wtedy państwo o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Trwało ono nieprzerwanie aż do rozbiorów. Nic więc dziwnego, że w Wilnie do dzisiaj jest mnóstwo miejsc które kojarzą się z Polską i Polakami. Natomiast polscy królowie byli jednocześnie władcami Litwy.

Pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z początków czternastego stulecia. Jednakże prawa miejskie magdeburskie zostały oficjalnie nadane dopiero w roku 1387. Ważną datą w dziejach Wilna jest też rok 1385, kiedy odbyła się tu uroczystość chrztu Litwy. Dokonało się to dzięki Władysławowi Jagielle królowi Polski, który był (mało kto pamięta) także  wielkim księciem litewskim. Przez kolejne stulecia miasto było stolicą województwa wileńskiego, a także najważniejszym z miast Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1568 roku z nakazu króla Zygmunta II Augusta Wilno uzyskało prawa takie same jak Kraków (ówczesna stolica kraju). Z kolei z inicjatywy Króla Stefana Batorego powstała Akademia przekształcona później w Uniwersytet Wileński.

Ciężkie walki w mieście trwały w czasie insurekcji kościuszkowskiej. W czasie zaborów działały tu liczne organizacje patriotyczne, między innymi filomaci i filareci.

Stolica Litwy

Drogi Polaków i Litwinów w Wilnie zaczęły się rozchodzić w XX wieku. Kraje Bałtyckie zostały wchłonięte przez ZSRR, a po ogłoszeniu niepodległości przez Litwę w 1990 roku miasto stało się stolicą tego państwa. Mimo to wciąż mieszka tu wielu naszych rodaków, a język polski jest na ulicach miasta słyszany prawie tak samo często jak litewski.

Stałych mieszkańców jest tu nieco ponad pół miliona.

Foto: własne